Blechy u domácích zvířecích mazlíčků

Blechy představují nejčastější parazitózou u domácích zvířecích mazlíčků. Jedná se až o 70 % svědivých kožních onemocnění postihujících psy a kočky. V klinické praxi se s napadením blechami setkáváme po celý rok. Některé blechy rovněž napadají člověka.

Když se zeptáme majitele, čeho se u svého zvířete nejvíce bojí, často odpoví, že blech.

Nejčastější období výskytu blech

Tento drobný parazit byl dříve v našich zeměpisných podmínkách rozšířen zejména koncem léta a na podzim. Nyní se však běžně vyskytuje i v zimě a pak především na jaře. K nakažení psů a koček blechami dochází přímým kontaktem s jiným zvířetem, nebo kontaktem s blechou v životním prostředí zvířete. Silné zadní končetiny umožňují bleše skákat z hostitele na hostitele anebo z prostředí na hostitele (blechy nemají křídla, a proto nejsou schopny létat).

Bleší kousnutí má za následek svědění. U zvířete přecitlivělého na bleší kousnutí může mí za následek svědění se ztrátou osrstění, zánětem a sekundární kožní infekcí. Některá přecitlivělá zvířata se nadměrně drbou již po jednom bleším kousnutí.

Jak najít blechu?

Blechy, na rozdíl od svrabu, lze najít pouhým okem při prohledávání srsti zablešeného zvířete. Blecha má tmavo-měděnou barvu a je velká asi jako špendlíková hlavička. Blechy nemají rády světlo. Vyskytují se proto zejména v silně osrstěných oblastech těla (hřbet) nebo na břichu či vnitřních stranách stehen.

Natrávená krev vyloučená trusem blechy. 

 

Hostitelé blech

Pokud chcete pochopit, jak správně bojovat proti blechám, musíte porozumět jejich životnému cyklu. Prevence a léčba blech se totiž zaměřuje na různé části jejich života.

Hostitel blechy je typicky teplokrevné zvíře, jako je pes, kočka nebo dokonce i člověk. Mnohé z vývojových stádií blechy jsou odolné vůči chladu. Dospělá blecha žije na hostiteli několik týdnů. Blechy sají krev z hostitele obvykle jen jednou denně (20 minut až 4 hodiny s přestávkami) a za 24 hodin snesou 20 až 30 vajíček. Jedna blecha tak může za svůj život naklást stovky vajíček. Tyto vajíčka padají z hostitele na zem, do koberců, do postele a všude tam, kde se zvíře běžně zdržuje. Oplodnění nastává brzy po vylíhnutí. Samička klade vajíčka během 1-3 měsíců života, a to vždy jen po nasátí krve.

Další vývoj probíhá v prostředí, kde se bleší vajíčko nachází. Vajíčka dosahují 1/12 velikosti dospělé blechy. Z vajíčka se vyvíjí larva žijící mezi vlákny koberců, v prasklinách podlahy, na společných chodbách bytových domů a v ostatním vnějším prostředí hostitele. V prostředí požírají organický materiál, kožní šupiny, a dokonce na krev bohatý trus dospělých blech. Larvální vývin trvá 7-8 dní.

Z larvy se vyvíjí kukla. V nepříznivých podmínkách může stádium kukly trvat celé týdny až měsíce. Obvykle však stádium zakuklení trvá jen 12-14 dní. Dospělé blechy žijí 3-6 měsíců. Nízké teploty a období chladu však mohou délku jejich života prodloužit až na 3 roky. Za ideálních podmínek však může celý vývojový cyklus blechy trvat pouhých 14 dní.

Jak ošetřovat zvíře proti blechám?

Při znalosti vývojového cyklu blech, lze jednoduše pochopit, proč je důležité pravidelně zvíře ošetřovat proti vnějším parazitům a současně ošetřovat i vnější prostředí, a tím kontrolovat výskyt blech. Jednoduché posypání zvířete práškem proti blechám nefunguje. Pravidelné vysávání bytu také není dostatečně účinné. Ani použití antiparazitárního obojku není spolehlivé. Vždy je proto potřeba kombinovat ošetření hostitele a ošetření vnějšího prostředí.

Mnoho majitelů vůbec netuší, že jejich zvíře má blechy, a to až do doby, dokud některého člena rodiny netrápí bleší kousnutí. Z celkové bleší populace jen pět procent dospělých blech žije na zvířeti. Padesát procent vajíček čeká na vylíhnutí v našem životním prostředí, 35 procent larev žije v kobercích a v zařízení domácnosti, či společných prostorách domu a 10 procent tvoří bleší kukly.

Zánět kůže na ocasu psa alergického na blechy.

 

Doporučení

Veterinární lékař vám poradí, jak léčit problémy s blechami. Ukáže, jak zvířeti aplikovat antiparazitární preparáty a jak často je podávat.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

17.02.2019

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše