Čistění uší domácímu zvířecímu mazlíčkovi

Některá plemena psů a koček jsou citlivější na onemocnění uší než jiná. Hlavní predispozicí k onemocněním uší je dlouhý a zakřivený zvukovod psů a koček.

V průběhu zakřivení rostou u některých plemen chlupy, které je potřeba pravidelně vytrhávat, jelikož tvoří vynikající životní podmínky pro bakterie a parazity. Čištění a ošetřování uší je důležitou součástí péče o zvíře a pomáhá v redukci pravděpodobnosti vzniku ušní infekce.

Pokud se domníváte, že Váš domácí zvířecí mazlíček má nemocné uši, navštivte svého veterináře. Včasná léčba má lepší prognózu, protože omezuje nebezpečí potenciálního chronického zánětu, ztrátu sluchu a pomůžete zvířeti k obnově dřívější pohody. Zápach, znečištění, nadměrné klepání hlavou, drbání packou či tření uší o koberec, začervenání, otok, bolestivost jsou příznaky infekce či jiného problému.

Čištění uší začíná správnou péčí o srst.  Nadměrnou, zašpiněnou nebo zacuchanou srst odstraňte z okolí ušního kanálu a ušnic. Těžké, zacuchané nebo neustále vlhké ušnice, přilehlá srst a zarostlý zvukovod snižuje proudění vzduchu, zachytává maz a ostatní nečistoty a může vést k rozvoji infekce. U některých psů je potřeba nejdřív nadbytečnou srst ze zvukovodu mechanicky vytrhat a zarostlé ušnice ostříhat. To je potřeba udělat opatrně, aby nedošlo k nadměrnému dráždění a poškozování zvukovodu. Je vhodné tuto činnost přenechat svému veterináři. Po vyčesání oblasti uší je čas na vlastní čištění zvukovodů pomocí čistících roztoků.

Postup čištění uší domácího zvířecího mazlíčka

 • Zvíře jemně přidržte.
 • Po odklopení ušnice můžete vidět vchod do zvukovodu.
 • Na čištění uší zvířat NIKDY nepoužívejte vatové tyčinky nebo vatu na špejli – i když je zvíře v klidu, nedovolí Vám dosáhnout do zvukovodu bez pohybu hlavou. V žádném případě nečistěte zvukovod hlouběji, než kam vidíte okem. Můžete neodbornou manipulací způsobit poškození bubínku, bolest nebo dokonce ztrátu sluchu.
 • K čištění uší používejte speciální veterinární ušní čistící roztoky, které jsou v lahvičkách s aplikátorem.
 • Měli byste nakapat 5-15 ml do každého zvukovodu zvířete v závislosti na jeho velikosti.
 • Je potřeba dosáhnout stečení ušních kapek přímo na spodinu zvukovodu, proto doporučujeme jemnou masáž zvukovodu pod bází ušnice. Měli byste slyšet čvachtání v uchu zvířete. Masírujte zvukovod po dobu 10-20 sekund. Tato činnost může být pro zvíře nepříjemná, raději vyhledejte pomoc svého veterináře.
 • Opakujte to samé u druhého ucha.
 • Po masáži zvíře pusťte a dovolte mu zaklepat hlavou, tím se rozpuštěný maz dostane ze zvukovodu ven.
 • Čistěte uši zvířete venku, jelikož bude pravděpodobně chtít klepat hlavou a vytřást kapky ven z uší.
 • Dále mějte připraven vatový tampon a vytřete nadbytečný roztok ven ze zvukovodu. Ten bude při prvním čištění pravděpodobně znečistěný ušním mazem. Ušní boltec dobře vysušte.
 • Opakujte 2-3x u každého ucha.
 • Čistěte uši zvířeti pravidelně. Jak často závisí od plemene, typu srsti, aktivity, věku a množství ušního mazu, který se tvoří individuálně. Většině domácích zvířecích mazlíčků stačí čistit uši jednou za měsíc. Jiní potřebují častěji (1-2x týdně), především když často plavou nebo dochází k pravidelnému namočení ušnice a zvukovodu. Pro konkrétní případ konzultujte Vašeho veterinárního lékaře.

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

29.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů