Cysty na vaječnících samic morčat

Chová se vaše morče jinak než obvykle? Je nervózní, nenechá na sebe sáhnout? Pokud jde o samici, může trpět cystami na vaječnících. Neléčené cysty mohou morče ohrozit na životě.

Cysty na vaječnících jsou tekutinou naplněné váčky, které postihují až 75 % samic morčat. Obvykle se vyskytují na obou vaječnících zvířete. Nejčastěji je pozorujeme u samic středního věku, od dvou do sedmi let.

V době říje dochází standardně na vaječníku k tvorbě a následnému prasknutí ovariálního folikulu (obalu) a uvolnění vajíčka do vejcovodu. Pokud dojde k poruše pohlavního cyklu a folikuly neprasknou, dochází ke vzniku vaječníkových cyst.
Diagnóza

Cysty lze většinou cítit již při pohmatu břicha zvířete. Nejpřesnější diagnóza cyst se provádí ultrasonografickým vyšetřením, případně rentgenem. 

Cysta na vaječníku - velký tmavý oválný objekt

Nemocná zvířata mají zvětšený objem břicha. Někdy trpí nechutenstvím, slabostí, depresí a ztrátou hmotnosti. Z důvodu bolestivosti břicha mají nahrbený postoj. Pokud se jedná o funkční folikulární cysty, může dojít k oboustranně symetrickému vypadávání srsti na bocích morčete.
U chovných samic starších patnácti měsíců je velmi častá neplodnost právě z důvodu onemocnění vaječníků.

Vaječníkové cysty jsou onemocnění, které je třeba vždy vyloučit, když morče trpí bolestivostí dutiny břišní nebo je nervózní a nenechá se pohladit.

Léčba
Pokud cysty nejsou léčeny, mohou růst a potenciálně prasknout a ohrozit život morčete. Jedinou účinnou léčbou vaječníkových cyst je kastrace, tzv. ovariohysterektomie, při které se chirurgicky odstraní oba vaječníky a děloha. Pro dobré zotavení po operačním zákroku morče potřebuje klidné prostředí bez stresu a čistou podestýlku. Hormonální léčba cyst vaječníků se nedoporučuje.

Prevence
Cystám vaječníků nelze u morčat předcházet. Pravidelným sledováním zvířete lze však předcházet potenciálně život ohrožujícím situacím. U samic morčat si proto všímejte především jakýchkoliv změn v jejich chování a zdravotním stavu. Je důležité, aby morče bylo vyšetřeno a vykastrováno včas, před tím, než dojde k prasknutí cysty.

Chirurgicky odstraněná cysta

07.02.2017

Zpět na přehled novinek

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů