Kastrace morčete

Samice morčat se kastrují především ze zdravotních důvodů - je to jediná účinná léčba vaječníkových cyst. Samci morčat se kastrují kvůli zamezení populační exploze.

Kastrací samic morčat je možné předcházet cystám na vaječnících

Cysty na vaječnících jsou tekutinou naplněné váčky, které postihují až 75 % samic morčat. Obvykle se vyskytují na obou vaječnících zvířete. Nejčastěji je pozorujeme u samic středního věku, od dvou do sedmi let.

V době říje dochází standardně na vaječníku k tvorbě a následnému prasknutí ovariálního folikulu (obalu) a uvolnění vajíčka do vejcovodu. Pokud dojde k poruše pohlavního cyklu a folikuly neprasknou, dochází ke vzniku vaječníkových cyst.
Diagnóza

Cysty lze většinou cítit již při pohmatu břicha zvířete. Nejpřesnější diagnóza cyst se provádí ultrasonografickým vyšetřením, případně rentgenem. 

Cysta na vaječníku - velký tmavý oválný objekt

Nemocná zvířata mají zvětšený objem břicha. Někdy trpí nechutenstvím, slabostí, depresí a ztrátou hmotnosti. Z důvodu bolestivosti břicha mají nahrbený postoj. Pokud se jedná o funkční folikulární cysty, může dojít k oboustranně symetrickému vypadávání srsti na bocích morčete.
U chovných samic starších patnácti měsíců je velmi častá neplodnost právě z důvodu onemocnění vaječníků.

Vaječníkové cysty jsou onemocnění, které je třeba vždy vyloučit, když morče trpí bolestivostí dutiny břišní nebo je nervózní a nenechá se pohladit.

Kastrace samice morčete

Pokud cysty nejsou léčeny, mohou růst a potenciálně prasknout a ohrozit život morčete. Jedinou účinnou léčbou vaječníkových cyst je kastrace morčete, tzv. ovariohysterektomie, při které se chirurgicky odstraní oba vaječníky a děloha. Pro dobré zotavení po operačním zákroku morče potřebuje klidné prostředí bez stresu a čistou podestýlku. Hormonální léčba cyst vaječníků se nedoporučuje. 

Kastrace samce morčete

Hlavní důvod, proč kastrovat samce morčat, je zabránění populační exploze. Samci po kastraci také neznačkují své teritorium močí a výrazně méně zapáchají. U samců je kastrace možná až po sestoupení varlat do šourku, což bývá kolem 12. týdne stáří.

Kastrace morčete je chirurgický úkon vyžadující celkovou anestézii a celodenní hospitalizaci zvířete. V naší veterinární klinice Vethope používáme šetrnou inhalační anestezii Safety+ podporující rychlé probouzení pacienta po operaci.

Prevence

Cystám vaječníků nelze u morčat předcházet. Pravidelným sledováním zvířete lze však předcházet potenciálně život ohrožujícím situacím. U samic morčat si proto všímejte především jakýchkoliv změn v jejich chování a zdravotním stavu. Je důležité, aby morče bylo vyšetřeno a vykastrováno včas, před tím, než dojde k prasknutí cysty.

Chirurgicky odstraněná cysta

07.02.2017

Zpět na přehled novinek

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše