Hyperthyreoidizmus u koček

Hlavně u starších koček se štítná žláza zodpovědná za kontrolu metabolismu může stát hyperaktivní. Přečtěte si více o hyperthyreoidizmu u kočičích seniorů.

Štítná žláza zodpovídá za kontrolu metabolizmu. Když se stane nadměrné aktivní, zvýší se metabolizmus kočky v důsledku vyšší produkce její hormonů.
Onemocněním jsou ovlivňovány svalovina, srdce, žaludek, střeva, močo-pohlavní a nervový systém. Zároveň dochází i ke změně chování kočky. Příznaky při hyperthyroidizmu jsou různé. Často začínají se zvýšenou dráždivostí kočky a neutišitelným apetitem s výrazným poklesem tělesné hmotnosti. Dalším příznakem je zrychlený pulz a neupravená, matná srst.
Při zběžném vyšetření veterinární lékař většinou zjistí, že kočka má příliš vysokou srdeční frekvenci, často přes 240 tepů za minutu. Následně nahmatá zvětšenou štítnou žlázu v oblasti krku nemocné kočky. Onemocnění je nicméně potvrzeno až na základě vyšetření hladiny hormonů v krvi. Pokud se potvrdí hyperthyroidizmus krevním testem, jsou dvě možnosti léčby.
První je podávání tablet. Většinou se tablety dávají 2x denně a zbrzdí funkci štítné žlázy, která pak tvoří méně hormonů. Tablety účinkují velmi spolehlivě u koček, které snášejí jejich aplikaci. Problémem však většinou bývá jejich doživotního užívání, protože při jejich vysazení se štítná žláza stane opět nadměrně aktivní.
Další možností je chirurgické odstranění nadměrně zvětšené štítné žlázy. Veterinární lékař posoudí každý případ individuálně a rozhodne o způsobu léčby. Někdy můžete začít s tabletami a přejít k chirurgii později. Je důležité nenechat nemocnou kočku bez léčby, protože zrychlený metabolizmus zvyšuje krevní tlak a nároky na její srdce.
V případě příznaků výše popsaných nebo jakýchkoliv pochybnostech o zdravotním stavu vašeho zvířecího miláčka, kontaktujte vašeho veterinárního lékaře.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

 

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše