Hypertyreóza u koček

Je Vaše kočka předrážděná, ztrácí na váze, nemá chuť k jídlu? Mohla by trpět hypertyreózou.

Co je hypertyreóza?

Štítná žláza je dvoulaločná žláza umístěná na krku lidí, psů, koček a jiných zvířat. Jeden lalok je na každé straně průdušnice. Štítná žláza produkuje hormon štítné žlázy, látku, která je transportována krví do všech buněk v těle.

Primární funkcí hormonu štítné žlázy je kontrola rychlosti funkce buněk:

Příliš mnoho hormonu štítné žlázy způsobuje, že buňky pracují příliš rychle. Nízká funkce štítné žlázy (hypotyreóza) je u psů poměrně častá a u koček poměrně vzácná.

Příliš málo hormonu štítné žlázy způsobuje, že buňky pracují příliš pomalu. Nadměrná funkce štítné žlázy (hypertyreóza) je u psů vzácná, ale je jedním z nejčastějších onemocnění diagnostikovaných u koček ve věku 8 let nebo starších.

Asi 15 % hypertyreoidních koček má jeden nádor štítné žlázy v jednom ze dvou laloků, který se nazývá adenom, který produkuje příliš mnoho hormonu štítné žlázy.

Asi 80 % hypertyreoidních koček má abnormality v obou lalocích štítné žlázy, přičemž oba laloky produkují přebytek hormonu štítné žlázy. Tyto kočky mají také benigní (nerakovinový) stav nazývaný adenomatózní hyperplazie.

Pouze asi 2-3 % hypertyroidních koček má maligní (rakovinový) nádor štítné žlázy.

Přebytek hormonu štítné žlázy v tělním systému kočky obvykle postihuje prakticky každou buňku a každý orgán v těle. Systémy orgánů, které se v důsledku této expozice stanou nadměrně aktivní, způsobují, že se příznaky u jednotlivých koček trochu liší. Obecně platí, že u hypertyreoidní kočky trvá obvykle měsíce, než si majitel všimne znepokojivých příznaků.

Jaké jsou příznaky hypertyreózy?

Každá kočka reaguje na svou hypertyreózu trochu odlišně, což způsobuje, že pozorované abnormality se u jednotlivých koček liší. Mezi nejběžnější příznaky patří:

  • Ztráta váhy
  • Zvýšení chuti k jídlu
  • Vypadávání chlupů (u některých koček bylo pozorováno, že si chlupy samy vytrhávají)
  • Zvýšení příjmu vody
  • Zvýšení výdeje moči
  • Zvýšení úrovně aktivity (některé kočky jsou trvale neklidné nebo nervózní)

Některé hypertyroidní kočky projevují změny v chování – mají sklon být podrážděné nebo snadno rozrušitelné. Zvracení a průjem jsou o něco méně časté. Některé hypertyroidní kočky mají neobvykle velké množství stolice. Relativně vzácné, ale dobře zdokumentované problémy způsobené hypertyreózou, zahrnují potíže s dýcháním, nechutenství, svalovou slabost, apatii a hledání chladných míst.

Diagnostika onemocnění

Diagnóza hypertyreózy, bez ohledu na základní změny v samotné štítné žláze, je u většiny koček relativně snadná. Většina hypertyroidních koček má v krvi stále příliš mnoho hormonu štítné žlázy (tyroxin nebo T4). To lze potvrdit jednoduchým krevním testem, který měří T4.

Další prováděná vyšetření zahrnují:

  • Kompletní krevní obraz k hodnocení červených a bílých krvinek,
  • Chemický panel a analýza moči k posouzení funkce různých orgánů,
  • RTG hrudníku, aby se vyloučilo srdeční selhání (možná komplikace hypertyreózy) a další hrudní problémy (nesouvisející s onemocněním),
  • Rentgenové nebo ultrazvukové vyšetření břicha k posouzení různých břišních orgánů.
Léčba

Hypertyroidní kočky, které nejsou léčeny, obvykle postupně onemocní. Mají tendenci být docela hubené, slabé a je pravděpodobné, že se u nich objeví život ohrožující problémy. K léčbě hypertyreózy u koček jsou k dispozici tři alternativy. Každá léčba má potenciál poskytovat vynikající výsledky a každá má své výhody i nevýhody. Veterinární lékař vám vysvětlí výběr a pomůže vám rozhodnout, která možnost může být pro vaši kočku nejlepší. Léčba kočky ji obvykle buď vrátí do rozumného dobrého zdravotního stavu, nebo kočku trvale vyléčí z této nemoci. 

Methimazol

Jedním z aspektů léčby hypertyreózy u koček je to, že hypertyreózy je téměř vždy spojeno se snížením přívodu krve do ledvin. U většiny koček je toto dobře tolerováno. Snížení přívodu krve do ledvin některých koček však vede ke kompromisu jejich funkce, což je znepokojivější a nebezpečnější než samotná hypertyreóza. Pokud je tedy u neléčené kočky podezření na onemocnění ledvin nebo pokud má váš veterinář jiné důvody k opatrnosti, může být před použitím trvalejší formy léčby doporučena zkušební léčba Methimazolem.

Methimazol je perorální lék dostupný ve formě tablet nebo jako perorální roztok, který působí blokování produkce hormonu štítné žlázy. Účinky tohoto léku jsou zcela reverzibilní. Pokud přestanete tento lék užívat, většina koček se rychle vrátí do stejného stavu štítné žlázy, jaký měly před použitím léku. Pokud tedy léčba hypertyreózy způsobí, že se výsledky ledvin stanou znepokojujícími, může být léčba přerušena nebo upravena na dávku, která nemusí hypertyreózu úplně vyřešit, ale také nemusí poškodit ledviny. Hlavním atributem tohoto léku je jeho schopnost trvale snižovat funkci štítné žlázy. Je účinný prakticky u každé kočky.

Negativem Methimazolu, zejména při perorálním podání, je to, že některým kočkám způsobuje ztrátu chuti k jídlu nebo zvracení. Léčba je však většinou dobře tolerována. 

Speciální krmivo

Veterinární lékař může také doporučit speciální krmivo pro normalizaci hladiny štítné žlázy hypertyroidních koček. Speciální krmivo může během 3 týdnů zlepšit zdravotní stav kočky tím, že normalizuje hladinu hormonů štítné žlázy, pokud je podáváno jako jediný zdroj výživy. 

Chirurgická operace

Chirurgický zákrok lze použít k odstranění abnormálního laloku štítné žlázy. Tento zákrok v současnosti neprovádíme. 

Radioaktivní jód

Třetí možností léčby je použití radioaktivního jódu. Jód je jednou z hlavních složek hormonu štítné žlázy. Jód, který je radioaktivní, je zachycen a přijímán laloky štítné žlázy stejně jako jakýkoli jiný jód. Radioaktivita v tomto lékařském jódu však ničí okolní buňky štítné žlázy a může trvale vyřešit hypertyreózu. Podle našich informací není léčba radioaktivním jódem u zvířat zatím dostupná v České republice.

01.09.2020

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů