Jak pomoci Vašemu psovi zvládnout silvestrovské petardy?

Psi jsou často velmi citliví na zvuky, především pak na hluk zábavní pyrotechniky. Zatímco určitá míra strachu je u psů normální, extrémní strach vyvolaný silným hlukem může zvířeti způsobit poruchy chování.

Znaky extrémního strachu zahrnují:

 • Sklápění uší zvířete
 • Těžké dýchání
 • Slintání
 • Třes těla
 • Schovávání se
 • Nadměrný štěkot

Zvířata extrémně citlivá na zvuky potřebují dlouhodobý výchovný plán, který jim pomůže zvládat situace, kdy jsou vystavena zvýšenému hluku. V krátkodobém horizontu, můžete prostřednictvím několika jednoduchých kroků pomoci svému psovi vyrovnat se již letos s hlukem ohňostroje.      

Jak mohu pomoci?

Nejlepší způsob, jak se připravit na hluk zábavní pyrotechniky je myslet jako pes.

Zvířata mají strach z hlasitých zvuků ohňostroje, ale nechápou, že jim nemůže ublížit. Budou se proto chtít před zvukem schovat.

Pokud Váš pes již má místo, kam se schovává, vylepšete mu tuto skrýš například dekou, do které se může schoulit. Pokud psovi vytváříte nové místo pro schovávání se před hlukem pyrotechniky, učiňte tak o několik dní dříve, aby měl čas si ho v klidu vyzkoušet a vnímal skrýš jako bezpečný úkryt.    

Přírodní přípravek pro potlačení stresu

Pro potlačení stresu a nervozity u psů a koček je na trhu dostupný ALAVIS™ Calming - přírodní přípravek s rychlým nástupem účinku určený pro psy a kočky, které vykazují nervozitu, hyperaktivitu nebo úzkost.

Praktický gel pro zmírnění strachu z hluku

Ke zmírnění akutní úzkosti a strachu u psů ve spojení s hlukem je možné zvířeti podávat gelový přípravek Sileo®. Účinnost Sileo® byla prokázána samostatně, bez souběžných opatření k úpravě chování, či jiných doplňkových opatření. To umožňuje, že Sileo® může být předepsáno k překonání akutních stresových situací spojených s hlukem samostatně, a/nebo společně s opatřeními na úpravu chování, v závislosti na tom, zda je Sileo® používáno jako první pomoc zvládání stresu, nebo jako podpora opatření na úpravu chování.

Uklidňující alfa-casozepin

Kapsle Zylkéne® obsahují přírodní extrakt alfa-casozepin, který se získává z mléčné bílkoviny kaseinu z odstředěného mléka a má uklidňující účinky. Je známo, že novorozenci a kojenci jsou schopni si alfa-casozepin vyrobit enzymatickým štěpením mléčného kaseinu. Tato schopnost proměny mléčného kaseinu na alfa-casozepin se ztrácí asi ve věku 4 měsíců i s uklidňujícím působením mléka.

Extrakt alfa-casozepin má uklidňující a uvolňující účinky na ustrašené psy a kočky. Symptomy se zlepšují již během krátké doby a pohoda zvířete roste. Zvířata jsou viditelně klidnější, lépe spí a vyhledávají opět více kontaktů jak s člověkem, tak s ostatními zvířaty.

Tipy jak připravit Vašeho psa na půlnoční hluk zábavní pyrotechniky

 • Zavřete všechna okna a dveře. Zatáhněte závěsy a zapněte televizi, která bude tlumit zvuk ohňostroje.
 • Odvraťte pozornost Vašeho psa od ohňostroje např. žvýkací hračku nebo si s ním sami hrajte.
 • Podejte zvířeti na zklidnění přípravek ALAVIS™ Calming, Sileo® nebo Zylkéne®. 
 • Na procházku jděte se psem v podvečer, kdy je ještě klid.
 • Nikdy netrestejte psa kvůli nežádoucímu chování, které je způsobeno nadměrným hlukem. Prohloubíte tak u něj větší strach.

Přípravky pro zklidnění zvířete před silvestrovskými petardami jsou dostupné na veterinární klinice Vethope.

O vhodnosti a dávkování přípravků se poraďte s veterinárním lékařem. 

 

Co udělat, aby Vaši zvířecí mazlíčci prožili klidné Vánoce?

Vánoční období plné spousty šustících předmětů a lahodného jídla představuje neodolatelné pokušení pro zvířecí mazlíčky! Ujistěte se proto, že vše máte pod kontrolou, aby váš zvířecí miláček nepřišel k nehodě nebo vážnějším zdravotním událostem. Více si přečtěte zde

 Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Objednávkový formulář

Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů