Alergie u psa a kožní problémy domácích zvířat

Alergie nebo hot spot mohou znepříjemnit život domácím zvířecím mazlíčkům i majitelům. Co musíte o kožních problémech zvířat vědět před návštěvou veterináře?

Příznaky onemocnění kůže se liší v závislosti na vyvolávajících příčinách. Většinou se projevují svěděním a drbáním, začervenáním, strupy, zvýšeným mazotokem, lupy nebo zápachem.
Zvířata mohou být alergická na domácí prach, blechy, pyl nebo dokonce na lidské epitelie. Alergie jsou častější na jaře a v létě, protože zvířata jsou více ve vnějším prostředí, kde jsou alergeny četnější. Alergická kůže zvířete je často začervenalá, citlivá na dotek. Zvíře se vylizuje, vykusuje, na kůži jsou patrné strupy jako důkaz traumatizace.

Alergie u psa a dalších domácích zvířat

Zvířata mohou být alergická na domácí prach, blechy, pyl nebo dokonce na lidské epitelie. Alergie jsou častější na jaře a v létě, protože zvířata jsou více venku a alergeny, jako blechy a pyl, jsou četnější. Většina kožních alergií se projevuje úporným svěděním. Kůže je často začervenalá, citlivá na dotek, zvíře se vylizuje, vykusuje, na kůži jsou patrné strupy jako důkaz traumatizace. Léčba alergií závisí na jejich příčině. Ochrana proti blechám je doporučována u všech zvířat, ale především u alergických. Když není možné odstranit alergen, můžeme použít antihistaminika podobně jako u lidí. Bohužel u zvířat tato léčba nemá tak uspokojivé výsledky.

Hot spot

Dalším běžným problémem je tzv. hot spot. Nejčastěji se vyskytuje u dlouhosrstých plemen psů jako např. retriever, ale může postihovat kterékoliv plemeno. Vyvolávající příčina není vždy jasná, ale výsledkem je často oblast vlhké začervenalé extrémně citlivé kůže, kterou si zvíře neustále vykusuje a opakovaně líže. Zřetelná kožní léze tak vzniká za velmi krátkou dobu a v řádu několika hodin dochází k povrchovému zánětu. I když tyto léze jsou velmi bolestivé a jeví se agresivně, infekce je povrchová a k léčbě stačí odstranění vyvolávající příčiny (nejčastěji blechy, ucpané anální žlázy) a vhodné povrchové ošetření aplikací krémů či protizánětlivé injekce. Někdy jsou nutná celková antibiotika podle zvážení veterinárního lékaře. K zastavení autotraumatizace a vyléčení dochází rychle po nasazení správné terapie.

Doporučení

Příčina kožního onemocnění u domácích zvířecích mazlíčků není často zřejmá a veterinární lékař bude potřebovat k jejímu nalezení množství doplňujících testů. Jedná se o kožní seškrab k průkazu parazitických roztočů, krevní testy ke stanovení hormonu nebo kožní biopsii s histopatologickým vyšetřením. Mnohé kožní problémy se vyřeší po jednorázové léčbě, ale jiné budou vyžadovat dlouhodobou pokračující léčbu. Při jakýchkoliv projevech kožního onemocnění Vašeho domácího zvířecího miláčka vždy vyhledejte pomoc veterinárního lékaře.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

25.02.2019

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše