Letošní Valentýn raději bez čokolády!

Pozor i na nechtěné pozření čokolády Vaším psem nebo kočkou. Právě v období Valentýna, Velikonoc a Vánoc se s výskytem otravy zvířat čokoládou setkáváme nejčastěji.

Čokoláda je pro psy i kočky velmi toxická. Obsahuje theobromin, což je kofeinu podobná látka. Theobromin je pro zvířata nebezpečný, protože se v jejich organismu vylučuje velmi pomalu, a tak má dostatek času v něm působit. V těle zvířete theobromin ovlivňuje látku adenosin, která reguluje srdeční rytmus. Jakmile theobromin začne působit na adenosin, dojde k poruchám srdečního rytmu, které mohou být i smrtelné.

Čím více čokolády zvíře pozře, tím větší množství theobrominu se do jeho těla dostane. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření a produkty s vysokým obsahem kakaa. Naopak nejméně nebezpečná je bílá čokoláda, která neobsahuje žádné nebo jen minimální množství kakaa.   

Smrtelná dávka theobrominu pro zdravého psa je 100-250 mg/kg živé hmotnosti – přibližně 6g běžné obyčejné čokolády na kilogram hmotnosti psa, pro zdravou kočku asi 200 mg/kg hmotnosti, pro potkana asi 800-1000 mg/kg.

Nejčastěji k otravě dojde, když zvíře zkonzumuje například celou bonboniéru zanechanou bez dozoru na stole. Akutní otrava hrozí především u nemocných zvířat a mláďat. Kvůli pomalému uvolňování theobrominu je nebezpečné dávat zvířeti čokoládu i v malých dávkách jako odměnu.

Pokud už dojde k pozření čokolády Vaším čtyřnohým kamarádem, ihned vyhledejte veterinární pomoc.

Jak se otrava projevuje?

Čokoláda se ze zažívacího traktu zvířete vstřebává velmi pomalu, a proto se klinické příznaky otravy většinou rozvinou do 24hodin. Potíže pak mohou přetrvávat po dobu 48-72hodin.

Nejčastěji pozorujeme zvracení, bolesti břicha, později pak i neklid, nervozitu, hyperaktivitu, ataxii (poruchy koordinace pohybů), zrychlený tep, zrychlený dech. Ve vážnějších případech se objevuje i svalová ztuhlost, svalový třes, zvýšená tělesná teplota, křeče nebo srdeční arytmie. Prognóza je dobrá v případě včasné léčby postiženého zvířete.

Léčba

Léčba se zaměřuje na redukci vstřebávání theobrominu v těle zvířete. Dále se podávají léky proti křečím, např. ve formě infuzí, a preparáty pro léčbu poruch srdečního rytmu.

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

10.02.2016

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů