Máme štěňátko

První chvíle budoucího psího parťáka s novými majiteli jsou jedny z nejdůležitějších momentů v jeho životě.

Od psí maminky odchází nejdříve v 7. týdnu (do této doby žije s ní a svými sourozenci), socializuje se, učí se novým pachům, zvukům, předmětům. Přechází z mateřského mlíčka na pevnou stravu a formuje se jeho chování. Důležité je v tomto věku nepodcenit výběr chovatele, od kterého si štěně budeme pořizovat. Jen zodpovědný chovatel poskytne svému vrhu dostatek podnětů, správnou stravu a věnuje mu dostatek času a prostoru. Štěňátko do nového domova přichází odčervené, očkované, po prohlídce veterinárním lékařem a označené mikročipem či tetováním.

Spolu s ním je zvykem od chovatele dostat tzv. chovatelský balíček, který obvykle obsahuje krmivo, na které je štěně zvyklé, hračky, pamlsky a třeba i obojek s vodítkem. Samozřejmostí by měla být kupní smlouva. Při odběru je doporučeno zkontrolovat stav štěňátka, zda nevykazuje zdravotní vady, dobře komunikuje s vnějším prostředím, není bojácné, hubené apod. Přeprava štěněte od chovatele nemusí být vždy snadná. Někteří jedinci teskní nebo je jim během přepravy nevolno. V každém případě by štěně nemělo cestovat v autě tzv. na volno, nejlepším řešením je přepravka. Při delší cestě se nesmí zapomenout na venčení a napájení.

Na příchod štěněte je třeba se připravit dopředu. Nakoupit výbavičku – krmivo, misky, hračky, pamlsky, vodítko, obojek, pelíšek. Také je nutné dostatečně zabezpečit byt či zahradu, aby štěněti při jeho průzkumech nehrozilo nebezpečí. Dobrým řešením je klec či ohrádka, kde štěně bude v době majitelovy nepřítomnosti. Zamezí to nekontrolovatelnému toulání štěněte, při kterém by mohlo dojít k újmě na jeho zdraví, ale také na majetku chovatele. Ideální je štěně na jeho místo postupně přivykat první dny v novém domově, kdy by si na něj majitel měl udělat dostatek času nejen pro nácvik klidu o samotě, ale také pro učení vykonávání potřeb apod.

V těchto prvních dnech se štěně bude seznamovat s novým prostředím a jeho obyvateli. Je třeba se mu maximálně věnovat, pomalu ho učit potřebným povelům a zvyklostem běžného dne. Socializace v tomto věku je nezbytná, pejsek by měl mít kontakt jak se štěňaty stejného věku, tak i s dospělými psy, dětmi a jinými dospělými osobami. V brzké době je třeba také navštívit veterinárního lékaře, štěně odčervit, doočkovat a prohlédnout. Cestování městskou hromadnou dopravou či procházka po městě je ideálním místem pro nové vjemy. V dnešní době je i plno kynologických areálů, které nabízejí školky pro štěňátka, kde vedle setkání s ostatními vrstevníky dbají na správnou socializaci. Je třeba myslet také na to, že štěně se musí setkávat i s dospělými psy, kteří jej naučí správné komunikaci ve smečce. Ovšem nezapomeňte, že všechno je třeba dělat postupně. Štěňátko potřebuje dost času věnovat spánku a rychle se unaví.

Příště se seznámíme s prvními dny štěněte v novém domově.

Tento článek připravil kynologicko-sportovně volnočasový areál PESOPARK v Praze 10 Uhříněvsi.

29.03.2017

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše