Močová inkontinence domácích zvířecích mazlíčků

Močový měchýř se roztahuje jako balón až dokud se zcela náplní a svěrač měchýře funguje jako zábrana proti unikání moči. Majitel zvířete často přijde k veterinárnímu lékaři s problémem, že jeho fenka nechává mokrou skvrnu na místě, kde ležela. Příčinou je močová inkontinence.

Svěrač neuzavře močový měchýř dostatečně těsně a moč uniká, když je měchýř plný nebo pod tlakem, když si pes lehá.
U starších zvířat může snížená hladina hormonů zapříčinit menší pevnost močového svěrače. Výskyt tohoto problému je o něco vyšší u kastrovaných fen.
Močová inkontinence je léčitelná. Nejběžnější léčbou je sirup, který dáváme do krmiva 2x až 3x denně. Lék působí přímo na svěrač močového měchýře a udržuje ho těsným.
Předtím, než začneme s touto medikací, je potřebné vyloučit další příčiny močové inkontinence. Nejlepším způsobem je provést vyšetření vzorku moče. Tím můžeme vyloučit problém jako je cukrovka, která je příčinou nadměrné žíznivosti zvířete. Když zvíře více pije, močový měchýř se rychleji naplní a zvíře má potřebu chodit na toaletu častěji. Někdy může být problémem zánět močového měchýře, tzv. cystitida, která způsobuje dráždění nervových receptorů a tím pocit naplnění měchýře a potřebu jeho vyprázdnění.
Pokud vzorek moči nevykazuje žádné abnormality, můžeme bezpečně začít s medikací močové inkontinence.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů