Nemoci močových cest a močové kameny u králíků

Nejen lidé, kočky, psi, ale také králíci mohou trpět různými typy onemocnění močového aparátu.

U obézních králíků nebo u králíků trpících nadváhou je predispozice k onemocnění dolního močového traktu, doprovázeného příznaky močové inkontinence, tzv. bahnitou močí a močovými kameny v močovém měchýři. Kameny v močovodech a ledvinách mohou mít za následek fatální onemocnění ledvin vedoucí k jejich selhání.

Klinické příznaky

Klinické příznaky onemocnění dolních močových cest u králíků zahrnují ztrátu návyku chození na obvyklé místo toalety, depresi, nahrbený postoj při močení, skřípání zubů, vlhkem kolem genitálií či chronickým podrážděním kůže v jejich okolí, močovou inkontinenci, zvýšené pití a močení.

Králíci také mohou mít polotuhou moč (připomínající zubní pastu), případně krev v moči. Chovatelé ale občas zaměňují přítomnost oranžové až červeně zbarvené králičí moči v důsledku stravy s krví v moči. Moč u zdravého králíka může mít různou barvu od žluté přes oranžovou, hnědou anebo červenou. Krmení pampeliškou a kapustovitými rostlinami má často za následek vylučování červeně zbarvené moči. 

Diagnóza

Jako býložravci, vylučují králíci zásaditou (alkalickou) moč (pH 8-8,2), v které se formuje kalcium karbonát (vápník) tvořící bílou sraženinu. Rostoucí králíci a březí ramlice mají obvykle moč čistou. 

Moč králíků trpících nechutenstvím může být také čistá. Vysoký obsah vápníku v dietě, dehydratace a zadržování moči mohou mít za následek větší množství sraženin vápníku (kalcium karbonátu), ze kterého se pak v močovém měchýři formuje husté močové bahno. To následně dráždí močovou trubici.

Vedle kalcium karbonátových krystalů, můžeme v moči zdravých králíků najít také struvitové (fosforečnan hořečnato amonný) a oxalátové (kalcium bikarbonát) krystaly. 

Vzhledem ke složení močových kamenů je lze lehce vizualizovat pomocí rentgenu, případně sonografického vyšetření. Zároveň u nemocných králíků doporučujeme provést vyšetření krve a moči. Vyšetření ledvinových funkcí je u králíka s výskytem močových kamenů nutností, zejména pokud jsou kameny nalezeny také v ledvinách a/nebo v močovodech. 

Léčba

Močové kameny je nutné chirurgicky odstranit. Kameny se v močovém měchýři mohou zvětšovat a chronicky dražit stěnu močového měchýře, což způsobuje chronickou infekci a zánět močového měchýře. 

V závislosti na zdravotním stavu králíka v době diagnózy, je vhodné nejprve stabilizovat pacienta infuzní terapií, pokud králík nepřijímá potravu, je třeba ho asistovaně krmit a zvážit nasazení antibiotik. 

VIDEO: Odstranění močových kamenů u ramlice (samice králíka) Dupalky

Močový písek

Jestliže králík nemá močové kameny, ale má nahromaděný hustý kal či písek v močovém měchýři způsobující onemocnění a obtíže, obvykle stačí konzervativní a symptomatická léčba. Chirurgický zákrok nebývá nutný. Opět však doporučujeme provést nejen rentgenové a sonografické vyšetření, ale také a rozbor moči a krve. To pomůže odhalit závažnost infekce a stádium nemoci, a to, zda ostatní orgány (např. ledviny) nejsou také postiženy. Králíci s kalem či bahnem v močovém měchýři obvykle vyžadují několik dní hospitalizace s infuzní terapií a léky. 

V případech "blátivé (sludgy) moči" může být nutné vyvolat močení a nestresovat králíka. Stres může mít za následek snížení průtoku krve ledvinami a způsobit oligurii (vylučování nedostatečného množství moči). Doporučujeme také zvýšit dobrovolný příjem vody. Efektivní může být zvýšit zkrmování velkého množství zeleniny obsahující vodu, listové zeleniny, zeleného krmení a slazení vody sacharózou nebo ovocnou šťávou. Některé rostliny, jako jsou pampelišky, jitrocel, listy maliny a řebříčku, jsou považovány za močopudné. 

Jestliže je onemocnění močových cest rozpoznáno včas a je zahájena léčba, předejde se trvalému zdravotnímu poškození zvířete. 

Prevence

Prevence vzniku močových kamenů u králíků není důkladně objasněná, nicméně zkrmováním vojtěšky a rostlin s vysokým obsahem vápníku (například špenát, brokolice, petržel, kapusta) se riziko onemocnění močového měchýře zvyšuje. Králíci by měli mít zajištěn dostatek tekutin a výběhu, aby se podporovalo zdravé vylučování. Hlavní složku krmení (60 % - 80 %) by mělo tvořit kvalitní luční seno, u rizikových pacientů s přídavkem bojínku lučního. 12 % pak zelenina, jako například mrkev, jablka, okurka, saláty. Pouze 6 % krmné dávky by měly tvořit kompletní krmné směsi, jako jsou granule. Pamlsky dávejte králíkům pouze 2x týdně v objemu do 2 % běžné krmné dávky. 

01.10.2020

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů