Operace domácího zvířete

Před operačním zákrokem zvířecího mazlíčka je potřeba provést několik opatření, která zabezpečí jeho hladký průběh a umožní brzké uzdravení pacienta.

V souladu s doporučením veterinárního lékaře zvířeti od půlnoci před plánovaným operačním zákrokem již nedávejte žádné krmení, dokonce ani pamlsek. Přístup k vodě však neomezujte, a to až do cca jedné hodiny před zákrokem, kdy by zvíře již nemělo pít. 

Pokud zvíře podstoupilo nebo stále podstupuje léčbu na jiném veterinárním pracovišti, upozorněte na ni veterinárního lékaře před plánovaným operačním zákrokem.

V den operace přivezete zvíře na veterinární kliniku. Pokud se jedná o psa, před předáním na kliniku ho vyvenčete.

Jako součást celkového vyšetření před operací doporučujeme zvířeti provést pre-anestetický rozbor krve. Obecně doporučujeme testovat minimálně funkci ledvin a jater, aby se veterinární lékař ujistil, že pacient může podstoupit anestezii, a v maximální možné míře eliminoval možná rizika s ní spojená.

Pacienta před operací zvážíme pro vypočítání správné dávky léčiv.

Následně podepíšete souhlas s anestezií a operačním zákrokem a odcházíte. To je čas, kdy si veterinární lékař převezmeme pacienta a udělá vše pro to, aby pro něj čas strávený bez Vás byl co nejméně stresující.

Před plánovaným zákrokem se pacientovi zavádí intravenózní kanyla a podávají anestetika. Následně se mu do průdušnice zavede endotracheální kanyla a připojí se na inhalační přístroj. Ten mu pomáhá vdechovat směs narkotizačního plynu, vzduchu a kyslíku, která pacienta udržuje ve spánku v průběhu vlastního operačního zákroku. Během něj i krátce po jeho ukončení jsou pacientovi intravenózně podávány infuzní roztoky pro zajištění dostatečného tlaku krve.

V průběhu anestezie pacientovi monitorujeme životní funkce, zejména srdeční činnost, kvalitu a frekvenci dechu, tělesnou teplotu, výdechový CO₂, reflexi a případně další doplňková měření. Hloubka anestezie se v průběhu operačního zákroku reguluje na základě intenzivního monitoringu životních funkcí pacienta.

Po ukončení operace pacienta nadále monitorujeme až do probuzení. Následně je umístěn do hospitalizačního boxu na teplým vzduchem vyhřívané lůžko, kde již čeká na příchod svého majitele.

Zvíře po operačním zákroku doporučujeme převážet domů autem. 

Do domácí pooperační péče je pacient vždy předán již plně probuzen.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

29.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše