Paraziti u koček

Každá kočka může v určitém stádiu života být v riziku onemocnění. Přečtěte si více o kočičích parazitech a doporučeních odborníků na léčbu.

Pokud se neléčí, paraziti (červi) mohou být potenciálním nebezpečím pro zdraví vaší kočky. Kočka pak může zvracet, ztrácet na hmotnosti nebo být anemická. 

Několik červů (zvlášť škrkavka) se může přenášet na lidi. Především děti jsou zranitelné. To je důvodem, proč zodpovědní chovatelé, svá zvířata pravidelně odčervují jako součást rutinní péče, čímž chrání svá zvířata, sebe i svou rodinu a přátele.

Různé typy červů
Kočičí červi se rozdělují do několika skupin:
Škrkavky, tasemnice, měchovci - tvoří více než deset různých druhů střevních parazitů, kteří mohou napadat vaši kočku či psa.
Škrkavky žijí ve střevech vašeho zvířete, vylučují se trusem a dorůstají délky asi 90-180mm. Tyto mohou být přenášeny z gravidní kočky přes placentu nebo z kojící kočky mlékem na koťata. Infikovaná zvířata vylučují vajíčka škrkavek trusem a tato mohou přezívat ve vnějším prostředí.
Tasemnice mohou být ještě delší. Nejběžnější tasemnice u masožravců je Tasemnice psí (Dipylidium caninum). Parazit se běžně vyskytuje všude tam, kde se vyskytují jeho hlavní mezihostitelé, tj. blechy. Napadá kočky i psy a dorůstá kolem půl metru délky. Některé další tasemnice mohou dorůstat až do délky pěti metrů. Kočka živící se převážně lovem je vystavena zvlášť vysokému riziku nákazy, jelikož myši a jiní drobní savci mohou být zdrojem infekce.
Měchovci jsou drobní paraziti, dorůstají pouze 10mm délky. Živí se krví hostitele, přisáté na střevní stěnu.
Všichni tito červi mohou napadnout vašeho zvířecího miláčka. Díky vhodné veterinární péči však mohou být úspěšně pod kontrolou.

Co můžete udělat, abyste uchránili vašeho zvířecího miláčka před parazity?
Bohužel je velmi obtížné úplně ochránit vašeho zvířecího miláčka před parazity. Pravidelné odčervování ochrání vaše zvíře před následky invaze parazitů. Prostředky na odčervení likvidují parazity ještě předtím, než dojde k vážnému poškození zdraví vašeho zvířete. Odčervujte proto vašeho domácího zvířecího miláčka pravidelně každé tři měsíce. Nejen, že vaše zvíře zůstane zdravé, no také významně redukujete riziko onemocnění přenášené na vás či vaší rodinu a v neposlední radě na ostatní zvířata.

Odčervení kočky je poměrně jednoduché
Široko-spektrální antiparazitika účinná proti oblým i plochým červům jsou ideálním řešením. Jsou dostupné ve formě tablet či pasty u vašeho veterinárního lékaře.
Ne každé zvíře však při podávání tabletky spolupracuje. V současnosti proto již existuje alternativní řešení, kterým můžete tomuto předejít. Aplikace je jednoduchá - přípravek se podává formou kapky za krk (tzv.”spot on” forma) a je účinný tak proti vnějším parazitům jako jsou blechy, všenky, ušní svrab a tělový svrab, tak proti vnitřním parazitům - oblým červům a měchovcům, včetně srdečních červů (důležité pro cestování do jižní Evropy nebo na jiné kontinenty).

Doporučení
Jak často byste měli odčervovat vaše zvíře, závisí na jeho životním stylu. Pokud domácí zvířecí mazlíček jí syrové maso, loví ptactvo, myši nebo potkany, pak byste je měli odčervovat častěji ve srovnání s kočkami žijícími domácím usedlým způsobem života. Pro většinu koček je optimální odčervování každé tři měsíce. Váš veterinární lékař vám doporučí parazitární preventivní program, který bude pro vás a vaší kočku nejvhodnější.

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů