Pozor na zácpu u psů a koček

Obstipace (zácpa) je definována jako obtížné, méně časté a málo vydatné vyprazdňování střev spojené s retencí výkalů uvnitř tlustého střeva a konečníku.

Pro postiženého jedince je velmi těžké až nemožné vylučovat výkaly konečníkem. Opakované epizody zácpy nebo dlouhodobá zácpa mohou vést ke vzniku megakolonu, kdy se tlusté střevo rozšíří nahromaděným suchým a tvrdým fekálním materiálem.

Megakolon je pro zvířecího miláčka velmi frustrující onemocnění. Svaly tlustého střeva nefungují (nekontrahují) tak, jak by měly. Důsledkem je nahromadění výkalů v tlustém střevě a jejich vysušení vedoucí k zácpě.

Jaké jsou rizikové faktory zácpy a megakolonu?

Zácpa u psů vzniká nejčastěji důsledkem dietní chyby (pozření nestravitelného materiálu - např. kostí). Občas je způsobena i pozřením cizího předmětu způsobujícího obstrukci střeva (úlomky hraček apod.). Může se vyvinout i následkem jiného onemocnění majícího za následek zúžení průměru tlustého střeva nebo konečníku - např. nádor v pánevní dutině, zúžení pánevního kanálu následkem zlomeniny pánve, kýla v oblasti hrázky.

U koček je nejčastější příčinou zúžení pánevního kanálu špatně zhojená zlomenina pánve a/nebo striktury oblasti tlustého střeva a konečníku způsobeny karcinomem.

U hospitalizovaných pacientů může dojít k obstipaci důsledkem změny denní rutiny, bolestivého chirurgického zákroku nebo následkem některých léčiv (např. opiátů).

Co způsobuje megakolon?

Důsledkem prodlouženého času pasáže fekálního materiálu tlustým střevem se výkaly vysušují, stávají se tvrdými a zaklíní se. To má za následek velmi obtížné vylučování. Pokud obstrukce přetrvává, průměr tlustého střeva se časem zvětšuje a vzniká megakolon. Tento stav se obvykle upraví s odstraněním primární příčiny.

Jaké jsou příznaky zácpy a megakolonu?

Typické příznaky zahrnují neproduktivní pokusy o kálení doprovázené bolestivým naříkáním, nepohoda, bolestivost břicha při pohmatu, ztráta chuti k jídlu, zvracení a krvácení z konečníku zvířete.

Kočky chované v bytě častěji chodí na toaletu, kde stráví dlouhou dobu a snaží se vyprázdnit. U venku chovaných koček toto onemocnění často probíhá skrytě po dlouhou dobu.

Majitel vyhledá odbornou pomoc většinou až ve chvíli, kdy zvíře nebylo na stolici několik dnů. Mnohdy je důvodem vyhledání veterinárního ošetření zvracení a letargie zvířete, které nemá vůbec snahu se vyprázdnit. Časté je zvětšení břicha způsobené nahromaděním fekálního materiálu v tlustém střevu, zejména u chronicky nemocných zvířat. V některých případech pak zvíře vylučuje malé množství tvrdých výkalů, které mohou obsahovat krev nebo paradoxně produkují malé množství tekutých výkalů, což vede majitele k dojmu, že zvíře trpí průjmem. U chronických stavů dochází i ke ztrátě hmotnosti.

Jak se zácpa a megakolon diagnostikuje?

Veterinární lékař obvykle už při fyzikálním vyšetření zjistí, že tlusté střevo je naplněno nadměrným množství trusu. Diagnóza se definitivně potvrdí rentgenologickým vyšetřením, které přesně určí rozsah zácpy, případně anatomické abnormality přispívající k obstipaci. K dalším diagnostickým testům patří kontrastní rentgen, případně ultrazvuk břicha. Vyšetřením krve a moči je možné vyloučit další chorobné stavy (např. narušení funkce štítné žlázy).  Důležité je i rektální vyšetření. Pro pacienta však může být velmi bolestivé, a tak je potřeba zvážit sedaci zvířete.

Jak se zácpa a megakolon léčí?

Počáteční terapie / hospitalizace na klinice

Cílem léčby je ulehčit pasáž fekálního materiálu a odstranění vyvolávající příčiny, jeli-to možné.

Léčba zácpy a megakolonu bude záviset na závažnosti stavu. Jednoduchá zácpa se může vyřešit sama s časem. Mírná zácpa obecně reaguje na dietní změny – strava s vyšším zastoupením vlákniny (např. komerčně vyráběná strava), nebo alternativně, přidání Psyllium, či pšeničných otrub ke každému jídlu. Pro pacienta na dietě, je důležité, aby pil více vody (na zvážení je proto konzervované krmivo obsahující vyšší zastoupení vody ve srovnání se suchými granulemi).

Dehydratovaná zvířata je potřeba vždy nejdřív hydratovat a upravit elektrolytové abnormality (nejlépe infuzní terapií). Pak lze dát opakovaně klystýr a pokusit se o manuální odstranění výkalů.

Dlouhodobá / domácí léčba

Jakmile se povede evakuovat obsah tlustého střeva je potřeba zabránit budoucím epizodám zácpy. Vzhledem k tomu, že výkaly jsou složeny převážně z nestravitelných složek potravy, nemělo by být příliš překvapující, že dieta je nejdůležitější součástí léčby. Většina zvířat nejlépe reaguje na vysoce stravitelné, nízko zbytkové potraviny, které snižují množství produkovaných výkalů.

Když zácpa přetrvává navzdory krmení vysoce stravitelnou dietou, stojí za úvahu krmení potravou s vysokým obsahem vlákniny. Zvířata pak produkují více stolice než normálně, ale tato je měkčí a snáz prochází střevem, za cenu většího objemu. Psyllium, pšeničné otruby nebo dýně efektivně stimulují tlusté střevo. 

Je velmi důležité, aby nemocný jedinec byl dobře hydratovaný a fekální materiál v tlustém střevě tak zůstával měkké konzistence. Z tohoto důvodu jsou pacientům doporučována konzervovaná krmiva. Dále přidáváme projímadla podle doporučení veterinárního lékaře.

Zvířata s megakolonem je nutné zpočátku často kontrolovat a monitorovat reakci na léčbu. Majitelé si musejí všímat zejména příznaků namáhavé defekace zvířete, bolestivé defekace, nebo krve ve stolici. Včasná léčba před vznikem další epizody zácpy může významně pomoci zvýšit kvalitu života postiženého jedince.

Chirurgická léčba

Některé případy megakolonu reagují špatně na konzervativní terapii. Pro takové pacienty je indikovaný chirurgický zákrok, při kterém se odstraní většina poškozeného úseku tlustého střeva. Obecně platí, že prognóza je příznivá, i když některá zvířata mohou po operaci trpět průjmem po dobu několika týdnů až měsíců. U koček s abnormálním zúžením pánve, lze provést operaci, aby se pánevní otvor rozšířil.

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

12.01.2016

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše