První pomoc při otravě psů a koček

Při záchraně života je zásadní rychlost a správné ošetření. Zde jsou čtyři jednoduché typy, které mohou pomoct při záchraně života vašeho domácího mazlíčka.

Krok 1: Vyhodnocení otravy

Snažte se zjistit jaký jed váš domácí mazlíček pozřel nebo byl exponován (pokud je to možné). Pokud je to možné, zkuste najít štítek od požité látky a zjistit množství požitého jedu nebo rozsah expozice. Odstraňte všechny další toxické látky z dosahu zvířete.

Krok 2: Zavolejte veterinárnímu lékaři (Vethope 212 246 809) nebo na toxikologické informační středisko (224 919 293)

Veterinární lékař nebo toxikologické středisko vám zjistí, jestli dávka, kterou váš mazlíček pozřel nebo které byl vystaven je pro něj toxická a zároveň vám dá instrukce ohledně první pomoci a léčby.  

V případě požití toxinů obvykle doporučujeme vyvolat zvracení. V některých případech je však vyvolání zvracení kontraindikované (například: žíraviny, ropné látky, těkavé látky apod. nebo za určitých podmínek (těžká deprese, útlum, dýchací potíže nebo při pozření látek, které mohou mít za následek křečové stavy apod.). 

Zvracení také nevyvoláváme, pokud došlo k pozření jedu více než 2-3 hodiny před prezentací zvířete na veterinární klinice. V každém případě požádejte o radu veterináře, protože některé látky mohou i po uplynutí této doby být přítomny ještě v žaludku zvířete.

Nezapomeňte také, že některá dávidla mají krátkou prodlevu před začátkem účinku. 

Pro kontaktní jedy doporučuje koupání v roztoku tekutého mýdla. 

Dále doporučujeme podávání adsorbentů. Nejčastěji používaným adsorbent je aktivní lékařské černé uhlí. To se podává ve formě prášku či tablet.   

Lékařské černé uhlí

Černé uhlí podáváme po vyprázdnění obsahu žaludku zvířete vyzvracením. Působí jako adsorbent pro mnohé toxiny a dále snižuje absorpci toxinů ze zažívacího traktu. Řídká kaše z černého uhlí je účinnější než tablety. Doporučena dávka je 1 až 4 g / kg hmotnosti zvířete a může se opakovat každých 4 až 6 hodin po dobu prvních 24 až 48 hodin, nebo dokud se černé uhlí objeví ve výkalech.

Opakovaná aplikace černého uhlí je zvlášť důležitá při intoxikaci jedy podstupujícími tzv. enterohepatální cirkulací (opakované vstřebávání střevem). K takovým látkám patří například salicyláty, barbituráty, teobromin a metylxantiny (čokoláda).

Černé uhlí zpomaluje střevní pasáž. Proto je často doporučené i současné podávání projímadel (např. sorbitol nebo síran hořečnatý), Toto se však nedoporučuje u dehydratovaných pacientů nebo u pacientů s podezřením na neprůchodnost střev.

Kontraindikací je také současné perorální podávání jiného léčiva.   

Krok 3: Zvířeti sami nic nepodávejte, nejdříve si nechte poradit od veterináře.  

Lidé velmi často v domnění, že zvířeti pomohou, mu dají různé domácí recepty, o kterých někde kdysi slyšeli – např. mléko, sůl, prášek do pečiva apod. Nežádoucí účinky takto podaných látek však můžou mít závažnější důsledky než samotný jed. Proto je důležité zachovat chladnou hlavu a poradit se s odborníkem. 

Krok 4: Vyhledejte veterinární ošetření

Po poskytnutí první pomoci dle telefonických instrukcí veterináře vyhledejte veterinární kliniku pro další ošetření zvířete. Během jízdy na veterinární kliniku je dobré mít s sebou spolujezdce, který bude zvířátko v průběhu cesty sledovat, aby se řidič zbytečně nerozrušoval. 

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

03.11.2016

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů