Sarkoptový svrab a všenky u morčat

Nejčastějšími ektoparazity morčete jsou sarkoptový svrab (Trixacarus caviae) a všenky (Gliricola porcelli a Gyropus ovalis).

Sarkoptový svrab se projevuje silným svěděním, vypadáváním chlupů a odlupování povrchových vrstev kůže (šupinatěním). Morčata mohou být natolik svrbivá, že i lehké pohlazení může vést až k záchvatům zvířete, těžkým sebezraněním a kožním chorobám. Sekundární bakteriální a mykotická infekce kůže je poměrně častá. Při těžkém napadení svrabem může dojít k výraznému oslabení zvířete, případně až k jeho úmrtí.

Všenky zpravidla způsobují mírnou až středně závažnou ztrátu chlupů a šupinatění kůže.

Morče postižené sarkoptovým svrabem

 

Stejné morče po 14 dnech léčby na veterinární klinice Vethope.

 
Projevy onemocnění

Sarkoptový svrab (Trixacarus caviae)

  • Vypadávání chlupů a šupinatění pokožky obvykle začíná na stehnech a zádech, pak pokračuje přes ramena a oblast krku zvířete.
  • Kůže může být pokryta žlutými šupinami. 
  • Intenzivní svědění a případně nestandardní chování zvířete podobné epileptickému záchvatu.
  • Ztráta hmotnosti, letargie.

Všenky (Gliricola porcelli a Gyropus ovalis)

  • Matná, hrubá srst.
  • Na srsti jsou pouhým kokem vidět roztoči nebo žluté šupiny.
  • Vypadávání chlupů nebo nadměrná ztráta srsti.
Léčba

Morčata s těžkým napadením sarkoptovým svrabem nebo všenkami jsou často velmi oslabená, dochází u nich ke ztrátě hmotnosti a někdy i k záchvatům. Mohou proto vyžadovat hospitalizaci a symptomatickou podpůrnou léčbu. Mírně postižené zvíře může být léčeno ambulantně.
Obvyklá léčba zahrnuje opakované antiparazitární ošetření. Ošetření ostatních jedinců, kteří jsou v kontaktu s postiženým zvířetem, je rozhodující pro úspěšnost léčby.
Důkladné vyčištění chovné klece je nesmírně důležité pro odstranění zamoření. Dospělí roztoči totiž mohou přežívat v prostředí morčete a způsobit opětovnou infekci. Z klece proto odstraňte veškerý podestýlkový materiál (piliny, seno, deky) a klec důkladně vyčistěte a vydezinfikujte. Hřebeny, kartáče a další přípravky pro péči o srst důkladně dezinfikujte.

27.07.2017

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů