Stres u koček

Projevy stresu u koček se různí. Nejběžnějším příznakem je neobvyklé místo močení nebo kálení, nadměrné olizování se, čištění, ukrývání se nebo agrese.

Nadměrné olizovaní se a čištění může vést až ke vzniku lysých míst nejčastěji v oblasti břicha a hřbetu zvířete. Bohužel je to také příznak svědivosti, například při bleší alergii, nebo alergiích obecně a tyto by proto měly být nejdříve vyloučeny.
Existuje řada faktorů, které mohou vaše zvíře stresovat. Kočku, která za normálních okolností tráví 23 hodin denně spánkem s menšími přestávkami na krmení, může jakákoliv změna v teritoriu velmi zneklidnit. Stačí nová kočka u sousedů a problém je na světě. Kočky používají mnoho nástrojů komunikace a vyhýbají se boji, sklopí uši a mrskají ocasem. Naneštěstí to ne vždy odradí útočníka a boj je nevyhnutelný. Často je pak výsledkem návštěvy u veterinárního lékaře kvůli různým pokousáním a hnisajícím poranění.
Dalším častým stresovým faktorem pro kočky je stěhování se do nového bydliště. Všechny známé pachy zůstaly na starém místě a vaše kočka se musí seznámit s novým prostředím a sousedy - přesně jako dítě navštěvující novou školu.
Představení nové kočky v prostředí již zažitých domácích koček může být také velmi stresující pro obě strany. Kočka by měla být po dobu nejméně dvou týdnů oddělena. Dovolte jí ale procházet se volně po domácnosti bez přítomnosti jiných koček, tím si zvykne na ostatní zápachy a navykne si na přítomnost ostatních.
Je důležité se se změnou v chování obrátit na veterinárního lékaře, protože tyto změny mohou znamenat nejenom zdravotní, ale také psychologické problémy.

Doporučení
Ve všech zmíněných případech, existuje jednoduché řešení, které často pomůže redukovat nebo zastavit stresovou reakci koček. Na trhu je dostupný speciální difuzér připojitelný k elektrické zásuvce. Jedná se o osvěžovač vzduchu Feliway a můžete si jej objednat u vašeho veterinárního lékaře.
Feliway funguje na bázi přirozeného obličejového feromonu koček, který u nich navozuje stav bezpečí a pohody. Je na použití bezpečný a člověk jej necítí. Feliway však neléčí všechny případy stresu u koček, ale může být pomocníkem u řady případů.
Feliway může být zapnutý v průběhu celého dne nebo ho můžete zapínat průběžně. Měl by být umístěn tam, kde se může volně rozptylovat.

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše