Ušní polypy u koček

Ušní polypy u koček mohou mít za následek těžké poškození ušního bubínku zvířete. Přečtěte si více o projevech, diagnóze a léčbě nepříjemného onemocnění koček.

Polypy si lze představit jako výchlipky sliznice, které prostupují do dutiny zvukovodu a svou přítomností způsobují mechanické narušení prostředí a se vznikem zánětlivých stavů.

Postižené mohou být kočky všech věkových kategorií, především však kočky mezi 1. a 4. rokem věku. Někdy je ušní polyp bohužel správně diagnostikován až ve věku, kdy je kočce již 10 a více let. Tyto kočky většinou měly celoživotní zánět v uchu.

U koček s opakovaným zánětem zvukovodu by měl veterinární lékař zvíře vždy vyšetřit s cílem vyloučení ušního polypu.

Přesná příčina ušních polypů není známa, ale teorie naznačují, že jsou výsledkem zánětlivé reakce. Polypy nejsou často ihned rozpoznány, a tak je zvíře opakovaněléčeno lokálními antibiotiky, kortikoidy, preparáty proti kvasinkám či ušnímu svrabu. To vše ve většině případů bez zlepšení stavu pacienta. 

Kočka je při výskytu polypů vyrůstajících ze středního ucha hluchá na postiženou stranu, jelikož je poškozen bubínek a jsou utlačovány sluchové kůstky.

Jak se onemocnění projevuje?

Kočka může klepat hlavou nebo se škrábat v okolí ušního boltce. Ucho může být na pohmat bolestivé, případně má hnisavý a/nebo krvavý výtok.  

Někdy může postižený jedinec naklánět hlavu na stranu a mít poruchy koordinace chůze. 

 

Také může mít pokleslé horní víčko, zúženou zorničku a třetí víčko může částečně překrývat oko (viz. obrázek). Tyto příznaky obvykle začínají pomalu a stávají se chronickými s omezenou reakcí na běžnou léčbu.  

Polypy mohou také růst ze středního ucha přes Eustachovou trubici do nosních dutin a krku. Kočky s polypy v těchto místech mohou mít potíže s dýcháním nebo polykáním.

Jak se ušní polypy diagnostikují?

Diagnóza je obvykle založena na důkladném vyšetření zvukovodu otoskopem, kdy je světelný zdroj zavedený přímo do ucha a přes lupu lze vidět světle růžové masy.

Někdy je potřeba kočku k vyšetření sedovat. Pro usnadnění vizualizace polypuje někdy nutné zvukovod propláchnout a vyčistit od hnisu a jiných nečistot. Jakmile je polyp nalezen, můžeme provést biopsii na vyloučení nádoru dlaždicových buněk. Rentgen hlavy může také pomoci identifikovat patologii středního ucha. Nezbytné je odebrat vzorek na mikrobiologické vyšetření.


Vyšetření ušního polypu v uchu kočky (červená masa ve vnějším zvukovodu je viditelná pouhým okem)

 
Léčba polypů

Léčba je obvykle chirurgická. Vzhledem k tomu, že polypy jsou většinou připevněny pouze tenkou, dlouhou stopkou lze je snadno odtrhnout.

Odstraněný polyp z ucha kočky

Pokud však není odstraněna základna polypu,50 % až 75 % polypů v uchu znovu naroste za 1 až 8 měsíců. Z tohoto důvodu se doporučuje složitější chirurgický zákrok nazývaný bullektomie – operace, při které se odstraní část kosti, která obklopuje vnitřní ucho. Je-li proveden tento zákrok, opětovný výskyt polypu je extrémně vzácný. V závislosti na vyvolávající příčině nebo přítomnosti infekce, se následně mohou podávat antibiotika po dobu několika týdnů po provedení chirurgického zákroku.

MVDr. Marek Galbinec při operaci ušního polypu 
 
Pooperační péče a prognóza

Některé kočky mohou mít po operačním zákroku přechodné neurologické poruchy (pokles horního víčka, přetažení třetího víčka přes oko, zúženou zorničku nebo dokonce nekoordinovaný pohyb a potíže při chůzi). Ve většině případů tyto příznaky odezní během několika týdnů.

Kočka po operaci ušního polypu 

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

06.02.2016

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše