Výživa morčat

Pokud je morče krmeno nevhodnou potravou, může to přinést celou řadu zdravotních problémů. Přečtěte si více o správné výživě morčat.

Následující krmivo pro morčata je řazeno v pořadí podle důležitosti:
1. Seno - nízké kalorie, vysoký obsah vlákniny.
2. Voda
3. Čerstvé krmení – středně kalorické, střední obsah vlákniny.
4. Suché krmení – vysoce kalorické, nízká vláknina.
5. Vitamín C – potřebují denně

Seno
Seno je hlavní složka potravy a morčatům by mělo být neustále přístupné. Vláknina sena je extrémně důležitá v podpoře normální činnosti střev. Obsahuje taktéž základní bílkoviny a živiny.

Morčata přijímají menší množství krmiva několikrát v průběhu celého dne a vysoká kvalita sena musí být dostupná v neomezeném množství v průběhu celého dne. Vyvarujte se vojtěškovému senu, protože toto obsahuje vysoký obsah vápníku.

Obecně, seno prodávané v balech pro krmení koní je často lepší kvality než dostupné menší vakuově balené seno prodávané ve zverimexech. Dlouhá stébla sena v balech jsou vhodnější, protože morčata pak tráví více času přežvykováním dlouhých stébel, což prospívá jejich zubům i trávení. Pokud nakoupíte větší množství sena, skladujte ho tak, aby nenavlhlo a nezplesnivělo; neuskladňujte seno v plastových sáčcích.

Nejvhodnější způsob je podávat morčatům čerstvé seno s použitím tzv. žebřinového krmelce. Krmelec udržuje seno čisté a zabraňuje jeho udupání a znečištění výkaly. Zpravidla by menší množství sena mělo zůstat v krmelci ráno po každé noci. Tak ihned víme, že jsme morčeti dali dostatečné množství.

Běžně se prodává i mražená sucha tráva pro morčata. Tu můžeme zkrmovat zároveň s kvalitním senem v neomezeném množství.

Voda pro morčata
Čerstvá voda by měla být vždy dostupná. Voda by měla být v zásobní láhvi s kapátkem. Nepoužívejte misky na vodu, protože je morče brzy znečistí svým trusem. Láhev s kapátkem musí být pravidelně čištěna. Pravidelně sledujte i to, jestli z ní neukapává voda. V zimním období můžete do láhve přidat pár kapek glycerínu jako prevenci proti zamrznutí vody (zakoupíte v lékárně).

Čerstvé krmení
Čerstvé krmení by mělo být morčatům podáváno denně. Seno může ztrácet nějaké z vitaminů v průběhu procesu sušení, a tak je důležité obohacovat jídelníček morčete o čerstvou zeleň.

Příklady čerstvého krmení pro morčata:
Červená řepa, brokolice, petržel, mrkev, zelí, celer, květákové listy, hrachové lusky.
Čerstvě ovoce může být krmeno jen v málem množství kvůli vysokému obsahu sacharidů. Příliš ovoce může vést k onemocněním zubů a obezitě morčat.

Suché krmení
Menší množství suchého krmení může být podáváno každý den. Především lisované nutričně vyvážené granule. Kvalitní granule obsahují všechny potřebné živiny. Je velmi důležité nedávat morčatům příliš mnoho granulí, protože pak nebudou konzumovat dostatečné množství sena. Cílem je udržovat dospělá zvířata v konstantní živé hmotnosti, jelikož normální váha je pro morče zásadní. Překrmování suchým granulovaným krmivem je hlavní příčinou zdravotních problémů.

Vitamín C
Vitamín C není nutno přidávat do potravy, pokud morče dostává čerstvou zeleninu a ovoce každý den. V případech, kdy z jakýchkoliv příčin nejste schopni morčeti dát zeleninu či ovoce během jednoho až dvou dnů, můžete přidat vitamín C do vody. Rozpustné 1000mg tablety vitamínu C přidáme do láhve s vodou každý den, kdy morčeti nejsme schopni poskytnout čerstvou zeleninu nebo ovoce. Tento vitamín je obtížné předávkovat, protože jakýkoliv jeho nadbytek bude z těla vyloučen.

Dodávání vitamínu C morčeti je velmi důležité v případě, kdy je zvíře nemocné nebo stresované z jakýchkoliv důvodů. Poraďte se se svým veterinárním lékařem.

Jak změnit potravu morčatům? 
Je životně důležité neměnit morčatům potravu náhle. Změny v krmení by měly být prováděny v průběhu nejméně 2 týdnů. Tento čas vaše morče potřebuje k adaptaci svého trávicího systému na změnu v krmení.

Doporučuje se morčatům promíchat nové suché krmení v té samé misce, v jaké dostávají originální krmivo, a to v poměru 1:3 (1 díl nového suché diety k 3 dílům původního originálního krmiva). Takto krmte v průběhu následujících 3-4 dnů až se ujistíte, že vaše morče zkonzumuje všechno krmení. Pozorně sledujte možné příznaky ztráty apetitu, abnormální neformovaný trus, nadmutí břicha a jakékoliv změny v chování, které mohou indikovat, že se morče dobře neadaptuje na změnu potravy. Pokud je vaše morče v pořádku, zvyšte množství nového suchého krmení a snižujte dávku originálního původního krmiva. Opět krmte 3-4 dny a sledujte změny v chování stejně jako dřív. Pokud je vše v pořádku, zvyšte poměr na 3:1 (3 dílky nového krmení k 1 dílu povodní diety) na další 3-4 dny, a konečně pak zvyšte poměr na100 % nové suché diety.

Pasení morčat venku
Morčata je potřeba na pasení venku zvykat postupně (např. 2 hodiny denně). Morčata by se nikdy neměla pást na chladné a vlhké trávě. Počkejte, až oschne ranní rosa a travní porost se ohřeje sluncem. Obrácená bedýnka s průduchy velikosti morčete bude spolehlivým úkrytem při silném větru nebo na přímém slunci.

Morče nesmí být nikdy paseno na chemicky ošetřené trávě. Zároveň nesmí konzumovat trávu posekanou travní sekačkou.

Jakékoliv dotazy nebo nejasnosti k chovu morčat konzultujte se svým veterinárním lékařem nebo zkušeným chovatelem.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše