Zánět zevního zvukovodu u psů

Zánět zevního zvukovodu (Otitis externa) je ušní infekce, která postihuje psy všech plemen a věkových kategorií.

Je to bolestivý stav, který může způsobit nepohodlí a podráždění Vašeho chlupatého přítele. Pochopení nemoci, jejích příznaků, diagnostiky, léčby a prevence je pro majitele domácích mazlíčků zásadní, aby zajistili pohodu svých psů.

Otitis externa u psů je zánět zevního zvukovodu, což je část ucha, která vede od vnějšího ucha k bubínku. Tento stav je obvykle způsoben bakteriemi, kvasinkami nebo roztoči, kteří infikují zvukovod. Infekce může být akutní nebo chronická a může vést k vážným komplikacím, pokud se neléčí.

Pro diagnostiku otitis externa u psů veterinární lékař provede fyzikální vyšetření zvukovodu a může odebrat vzorek výtoku pro laboratorní analýzu. Léčba tohoto stavu obvykle zahrnuje čištění zvukovodu a podávání topických nebo perorálních léků k odstranění infekce. Prevence otitis externa u psů zahrnuje pravidelné čištění uší, vyhýbání se kontaktu s vodou a udržování dobré hygieny zvířete.

Popis nemoci

Otitis externa je známá jako infekce vnějšího ucha. Tento stav je často způsoben kombinací faktorů, včetně alergií, ušních roztočů a bakteriálních nebo kvasinkových infekcí. Psi s převislýma ušima, jako jsou kokršpanělé a baseti, jsou náchylnější k rozvoji otitis externa, protože jejich ušní kanálky jsou náchylnější k vlhkosti a hromadění nečistot.

Příznaky

Příznaky zánětu vnějšího ucha se mohou lišit v závažnosti v závislosti na základní příčině a stadiu onemocnění.

Některé z nejčastějších příznaků otitis externa u psů zahrnují:

• Drbání v uších nebo tření
• Potřásání nebo naklánění hlavy
• škrábání packou u ucha
• Výtok z ucha
• Zarudnutí, otok nebo zánět zvukovodu
• Zápach z ucha
• Bolest nebo nepohodlí při dotyku ucha nebo manipulaci s ním
• Ztráta sluchu nebo hluchota

V některých případech mohou psi s otitis externa také zaznamenat sekundární infekce, které mohou způsobit další příznaky, jako je horečka, letargie a ztráta chuti k jídlu.

Pokud váš pes vykazuje některý z těchto příznaků, je důležité co nejdříve vyhledat veterinární péči. Včasná diagnostika a léčba může pomoci zabránit progresi onemocnění a snížit riziko komplikací.

Diagnostika

Diagnostiku otitis externa u psů začne veterinární lékař důkladným fyzickým vyšetřením zvukovodu psa, hledá známky zánětu, výtoku nebo cizích předmětů, které mohou způsobit infekci. Může také použít otoskop k vyšetření zvukovodu a ke kontrole abnormalit.

Pokud má veterinář podezření na infekci, odebere vzorek výtoku z ucha a prozkoumá jej pod mikroskopem, aby určil typ bakterií nebo kvasinek způsobujících infekci. Kromě toho může provést kultivaci a test citlivosti, aby určil nejúčinnější léčbu infekce.

V některých případech může veterinář doporučit další testování, jako jsou krevní testy nebo zobrazovací metody, aby se vyloučily jakékoli stavy, které mohou přispívat k infekci ucha.

Je důležité, aby majitelé psů přivedli své mazlíčky k veterináři, jakmile zaznamenají jakékoli známky infekce ucha, protože včasná diagnostika a léčba může zabránit tomu, aby se infekce stala závažnější a způsobila trvalé poškození zvukovodu.

Léčba

Když je u psa diagnostikován otitis externa, léčba bude záviset na závažnosti stavu. Mírné případy mohou vyžadovat pouze čištění zvukovodu a podávání ušních kapek, zatímco závažnější případy mohou vyžadovat kombinaci léků, čištění uší a možná operace.

Prvním krokem při léčbě otitis externa je důkladné vyčištění zvukovodu. To pomůže odstranit veškeré nečistoty, maz nebo výtok, které mohou být přítomny, a umožní, aby léky pronikly do zvukovodu účinněji. Veterinární lékař může použít speciální čistící nebo dezinfekční roztok nebo doporučí domácí roztok na čištění uší, který lze pravidelně používat.

Po vyčištění ucha může veterinář předepsat léky k léčbě infekce nebo zánětu. To může zahrnovat antibiotika, antifungální léky nebo protizánětlivé léky. V některých případech může být k účinné léčbě tohoto stavu nezbytná kombinace léků.

Kromě léků a čištění uší může veterinář doporučit další léčbu, která pomůže zvládnout příznaky zánětu vnějšího ucha. To může zahrnovat léky proti bolesti, topické léky, antiparazitika nebo změnu krmení.

Prevence

Prevence otitis externa u psů je mnohem jednodušší než léčba. Zde je několik tipů, jak zabránit tomu, aby se u vašeho psa rozvinul tento bolestivý stav:

• Pravidelné čištění uší je nejdůležitější preventivní opatření. To lze provést pomocí měkké vaty nebo hadříku navlhčeného jemným čističem uší. Je důležité vyhnout se používání vatových tamponů nebo jakýchkoli ostrých předmětů, protože mohou poškodit zvukovod.

• Po plavání nebo koupání uši svému psovi důkladně osušte. Vlhkost ve zvukovodu může vést k infekcím.

• Nevystavujte svého psa dráždivým látkám, jako je cigaretový kouř nebo agresivní chemikálie.

• Krmte svého psa zdravou stravou. Vyvážená strava může pomoci posílit imunitní systém vašeho psa, takže je méně náchylný k infekcím.

• Vezměte svého psa na pravidelné prohlídky k veterináři. Váš veterinář může zkontrolovat uši vašeho psa, zda nemají známky infekce, a v případě potřeby doporučí léčbu.

Dodržováním těchto preventivních opatření mohou majitelé domácích zvířat snížit riziko vzniku vnější otitis u svých psů. Je však důležité si uvědomit, že někteří psi mohou být náchylnější k infekcím uší kvůli jejich plemeni, věku nebo základnímu zdravotnímu stavu. V takových případech je důležité úzce spolupracovat s veterinářem na vypracování plánu prevence na míru.

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

05.04.2023

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše