Akutní péče o psy

Při vzniku náhlé příhody je důležité zůstat v klidu. Před rozhodnutím, kam se obrátit pro pomoc, zatelefonujte Vašemu ošetřujícímu veterinárnímu lékaři.

Akutní situace

Při volání vašemu veterináři mějte vždy po ruce tužku a papír, abyste si mohli poznamenat jeho doporučení a instrukce. Mapu s cestou do veterinární kliniky naleznete na webových stránkách.

Co dělat v případě akutní situace

Existuje několik nejčastějších akutních stavů, které se vyskytují u psů, a několik obecných doporučení, jak se s nimi vypořádat. Mějte na paměti, že tento článek nenahradí Vašeho veterinárního lékaře. Vždy se proto snažte vyhledat odbornou pomoc.

Rány

 • Pokuste se ránu zakrýt a tím minimalizovat její další znečišťování zvenku.
 • Pokud je rána velmi znečištěna, opláchněte postiženou oblast proudem čisté vody a jemně ji pak překryjte čistým obvazem nebo ručníkem a vyhledejte veterinární pomoc.
 • V případě, že přetrvává krvácení, proveďte tlakovou bandáž. Bandáž nesundávejte kvůli opětovné kontrole rány, může to zvýšit krevní ztráty. Následně vyhledejte veterinárního lékaře. Mějte na paměti, že tlaková bandáž smí zůstat na zvířeti pouze po nejnutnější dobu pro převoz k veterinárnímu lékaři.
 • Nikdy neutahujte nic kolem končetin s cílem zastavit krvácení.
 • Bezodkladně zavolejte veterinárnímu lékaři a jeďte na kliniku. Zvířeti nedávejte žádné pamlsky ani krmení pro případ, že by ho lékař potřeboval vyšetřit kvůli chirurgickému zákroku.
 • Veterinární lékař by měl ošetřit i malou ránu na zvířeti. Může v ní totiž zůstat kousek plechu, drátu či písek, který ránu kontaminuje a dráždí.

Většina zranění bývá léčena antibiotiky pro zabránění rozvoje infekce. Veterinární lékař posoudí, jestli ránu zašít či nechat na spontánní hojení.

Autoúraz a ostatní traumatická poranění

 • Pokud se domníváte, že Váš pes měl autoúraz, vyhledejte pomoc co nejdříve.
 • Vnitřní krvácení se může vyskytovat bez toho, abyste cokoliv navenek pozorovali.
 • V případě, že se domníváte, že Váš pes má zlomenou končetinu či poraněnou hlavu, položte ho opatrně na ručník nebo deku. Tu pak použijete jako nosítka při přesunu na veterinární kliniku.

Kolaps

Existuje několik možných příčin kolapsu vyžadujících akutní ošetření. Jsou to například srdeční a plicní příhody nebo ortopedická a neurologická onemocnění. Pokud Váš pes zkolaboval, ihned kontaktujte veterinárního lékaře.

 Křeče, epileptiformní záchvat

Když pes dostane záchvat, může upadnout na bok. Dále může ztratit vědomí. Končetiny mohou vykazovat plovoucí pohyby. V případě výskytu křečí:

 • Odstraňte všechny předměty z dosahu zvířete jako prevenci dalšího poranění.
 • Zůstaňte v blízkosti hlavy psa.
 • Nikdy se nepokoušejte vkládat cokoliv do tlamy psa, protože Vás může pokousat.
 • Ujistěte se, že v místnosti je klid a tma (zatáhnete závěsy) do doby, dokud nezačne nabírat vědomí. Kontaktujte veterinárního lékaře se žádostí o radu.
 • Dlouhotrvající křeče jsou považovány za akutní situaci. Měli byste kontaktovat veterinárního lékaře, pokud pes nepřestává mít křeče do 5 minut.

Otravy

Některá léčiva, rostliny nebo květy mohou být pro psa toxické. V případě, že máte podezření, že Váš pes mohl pozřít nějakou toxickou látku, bezodkladně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

Zvracení nebo průjem

U jinak zdravého dospělého psa s jednou epizodou zvracení /průjmu:

 • Naordinujte hladovku po dobu 24 hodin a podávejte menší množství vody v pravidelných časových intervalech. Posléze ho začněte rozkrmovat lehčí dietou (kuřecí maso bez kůže a kostí, bílé rybí maso, těstoviny, rýže) po dobu dvou až tří dnů a postupně přejděte na běžné krmení.

Ihned kontaktujte veterinárního lékaře, pokud Váš pes má:

 • Opakované zvracení a průjem. To je obzvlášť důležité u štěňat, malých psů a psích seniorů.
 • Zvracení a průjem s obsahem krve.
 • Pes se snaží bezúspěšně o zvracení /jeho břicho se zdá být zvětšené nebo nafouknuté.

Pokousání

 • Pokud jiný pes pokouše Vašeho, měl by způsobené rány ošetřit veterinární lékař.
 • Dutina ústní je plná bakterií a zranění po pokousání jsou často infikována. Většinou vyžadují nasazení antibiotik.

Doporučení

Pamatujte - když je pes ve stresu, trpí bolestí, může být agresivní i na majitele. Vždy k němu proto přistupujte obezřetně a měl by být vyšetřen veterinárním lékařem. 

Pro konzultaci poskytnutí první pomoci s veterinárním lékařem můžete využít i naší mobilní aplikaci Vethope

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

28.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše