Co udělat, aby Vaši zvířecí mazlíčci prožili klidné Vánoce?

Vánoční období plné spousty šustících předmětů a lahodného jídla představuje neodolatelné pokušení pro Vašeho zvířecího mazlíčka!

Ujistěte se proto, že vše máte o vánočních svátcích pod kontrolou, aby Váš zvířecí miláček nepřišel k nehodě nebo vážnějším zdravotním událostem. Nezapomeňte si také ověřit vánoční otevírací dobu Vašeho veterinárního lékaře. 

Na co si dát v zimě pozor

Nemrznoucí kapaliny mohou být pro zvířata smrtelné. Ujistěte se, že je domácí mazlíčci nemohou vypít z kaluže v garáži nebo venku. Pozor také na posypové materiály proti uklouznutí.

Nezapomeňte, že domácím zvířatům je také zima. Snažte se zkrátit čas, který stráví venku. V případě potřeby se jim nebojte pořídit teplé oblečky.

Zvířatům chovaným venku poskytněte teplý a suchý úkryt s vysokou podestýlkou. Zvláště starší zvířata často trpí na záněty a degenerativní onemocnění kloubů.

Zvířata hledají úkryt proti chladu - ujistěte se, že domácí mazlíček nezůstal uvězněn v garáži anebo neleží pod autem, když se ho chystáte nastartovat.

Klikněte zde a podívejte se na naše praktické tipy, jak zajistit, aby byl Váš zvířecí mazlíček v zimě šťastný a zdravý.

V tomto období také dochází ke zvýšenému počtu úrazů zvířat při dopravních nehodách. Snažte se proto držet Vašeho zvířecího mazlíčka v domě nebo bytě, aby se co nejméně pohyboval sám venku. Investujte do reflexního obojku, aby motoristé na silnici lépe viděli pobíhající zvíře.

Vánoční potraviny

Sledujte, co Váš mazlíček jí: Čokoláda, makadamové ořechy, hrozny, cibule, sultánky a alkohol mohou být pro zvířata jedovaté. Odolejte také pokušení dát Vašemu zvířecímu mazlíčkovi něco z vánoční večeře – např. malé kosti se mohou rozštěpit a uvíznout ve střevech Vašeho domácího mazlíčka.

Vánoční dekorace

Všichni máme rádi lesklé věci a domácí zvířata nejsou výjimkou! Pozor na pozlátka, hračky, balicí papíry a ozdobné stužky a provázky, které mohou po požití způsobit zvířeti vážné zdravotní komplikace. Stejně tak světelné řetězy a elektrické kabely raději udržujte mimo dosah zvířat, aby je nemohla nežvýkat.

Jakékoliv vánoční dárky pro Vašeho zvířecího mazlíčka by měly být zakoupeny u důvěryhodného prodejce.

Vánoční rostliny

Víte, že některé vánoční rostliny (např. populární jmelí nebo cesmína) jsou pro zvířata jedovaté?

Jehličí se může zachytit v tlapkách zvířete. Ačkoli většina druhů vánočních stromků má nízkou toxicitu, při jejich žvýkání mohou zvířeti způsobit žaludeční potíže.

Vánoční návštěvy

Zvýšený počet návštěv ve Vašem domově může být pro zvířata stresující - ujistěte se, že mají klidné místo, kde mohou relaxovat a cítit se v bezpečí.

Známky rozrušeného psa mohou zahrnovat: Těžké dýchání, zívání, stažené uši a nadměrné slintání. Pokud u svého zvířete tyto signály registrujete, přesuňte ho do klidnější části domu.

Také Vaše kočka pravděpodobně bude o Vánocích upřednostňovat klidnější prostory. Její nervozita se může projevovat změnou chování, nadměrnou péčí o srst, syčením, držení ocasu blízko těla a třesem.

I drobní savci (králíci, morčata nebo křečci) mohou při větších návštěvách ve Vaší domácnosti zažít strach stejně jako větší domácí zvířata. Aby i oni byli spokojení a klidní, přesuňte jejich klec do jiné, klidné části bytu.

Rachejtle a jiné pyrotechnické hračky

Kočky

Přestože hlasité petardy mohou kočky poplašit, nereagují však na zvuky tak citlivě jako psi. Větší problém pro kočky je změna prostředí nebo zavedených zvyklostí.

Psi

Zvuková citlivost, včetně ohňostrojů, je u psů velmi častá a jejich reakce se pohybují od mírných až po extrémní. Zvažte označení Vašeho psa mikročipem. Vánočními petardami vyplašené zvíře se může zaběhnout. Více informací o mikročipu Vám poskytnou pracovníci veterinární kliniky Vethope. Na území hl. m. Prahy existuje povinnost mít zvíře označené čipem nebo tetováním.

Kliknutím sem zobrazíte tipy, jak zvířeti pomoci zvládnout zvuk pyrotechniky.

 

Doporučení

Pokud máte jakékoliv obavy o zdraví Vašeho zvířecího mazlíčka nebo dotazy ohledně krmení a péče o zvíře během vánočního období, kontaktujte veterinární kliniku Vethope. Přejeme Vám a Vašim zvířecím mazlíčkům, abyste letošní Vánoce prožili v klidu a spokojenosti.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

03.12.2018

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů