Juvenilní hyperplastická gingivitida a juvenilní periodontitída u koček

Již i velmi mladé kočky mohou trpět onemocněním dásní nebo dokonce zánětem závěsného aparátu zubů, tedy periodontitídou.

Včasnou diagnostikou a pravidelnou dentální hygienou můžeme společně s majitelem zvířete toto onemocnění úspěšně zvládat. 

Juvenilní hyperplastická gingivitida je zánět, který postihuje mladé dospívající kočky krátce po prořezání trvalých zubů, obvykle mezi šestým až osmým měsícem věku. Toto onemocnění má dvě podkategorie, a to juvenilní hyperplastickou gingivitidu (zánět dásní), která se může rozvinout až v juvenilní periodontitídu (zánět závěsného aparátu zubů).

Příčina nemoci zatím není přesně objasněná, avšak tento zánět dásní u mladých koček může být předstupněm vážnějšího zánětlivého onemocnění dutiny ústní. To se může následně rozvinout v stomatitidu u dospělých koček. Některá plemena koček jsou geneticky predisponovaná k felinní juvenilní periodontitídě. Jedná se zejména o Siamské, Somálské a Mainské mývalí kočky.

Příznaky onemocnění

Hyperplastická gingivitida se jeví jako zvětšení dásně. Její zánět začíná v období prořezání trvalého chrupu, kdy je zanícená dáseň natolik zvětšená, že dochází k překrytí korunek zubů.

Obecně se jedná o pro pacienta nebolestivý stav. Zápach z dutiny ústní je nejčastějším projevem, který pozoruje majitel zvířete. Pokud se pacient se zánětem dásní nechá bez léčby, onemocnění se může rozvinout v periodontitídu. Ta může mít za následek předčasné vypadnutí mléčných zubů a jejich nahrazení stálými zuby (tzv. předčasná exfoliace zubů) při poškozeném závěsném aparátu zubů. Pokud se však tento stav léčí včas, pacient má šanci mít v budoucnosti normální, zdravý závěsný aparát zubu - periodont.

V kontrastu s juvenilní hyperplastickou gingivitidou, u juvenilní periodontitídy nedochází k nadměrnému zvětšení dásní. Juvenilní periodontitída však vede k rychlému novotvoření zubního plaku a kamene a následnému zánětu. Důsledkem je pak ztráta kosti čelisti, formace periodontálních chobotů, obnažení větvení kořenů a ztráta zubu. Léčba a účinné zvládání tohoto onemocnění je velmi obtížné.

Diagnostika onemocnění

Při běžném stomatologickém ošetření pacienta ve veterinární klinice Vethope pořizujeme intraorální rentgeny, abychom byli schopni zhodnotit kvalitu alveolární kosti (část horní a dolní čelisti, ve které jsou ukotveny zuby v zubních lůžkách) a zároveň identifikovat potenciální resorpce jednotlivých zubů. Při podezření na patologický proces provádíme také odběr vzorku dásně pro histologické vyšetření na vyloučení ostatních příčin jejího zánětu, případně stěry z postižených dásní, hrtanu a spojivek očí na diagnostiku vybraných infekčních onemocnění.

Léčba onemocnění

Léčba obou těchto onemocnění spočívá ve včasné (již ve věku 9 měsíců) a pravidelné (interval 6-9 měsíců) profesionální dentální hygieně (dokonce i když je přítomné pouze minimální množství zubního plaku). Léčba ve veterinární klinice musí být doplněna následnou domácí péčí o chrup zvířete ze strany jeho majitele. Ideální je denní čištění zubů, které je považováno za zlatý standard pro kontrolu zubního plaku. Dalšími možnosti domácí péče jsou speciální diety a pamlsky.

Při hyperplazii dásně, provádíme včasnou plastiku dásně (gingivoplastiku) a odstraňujeme tzv. nepravé kapsy. V neposlední řádě majiteli zvířete doporučujeme extrakci nemocných zubů s cílem snížit stupeň zánětu a bolestivosti. S vhodnou a účinnou léčbou může toto onemocnění ustoupit kolem druhého roku věku kočky. Onemocnění může postihovat i psy, ale jeho prevalence u psů je nízká.

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

08.04.2022

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše