Zubní kámen u psa a dalších domácích zvířat a další stomatologické problémy

Ztráta zubů, zánětlivá onemocnění a chronické infekce hrozí psům i kočkám se zanedbaným chrupem. Přečtěte si o stomatologická péči o domácí zvířecí mazlíčky.

 

Starší zvířata kvůli onemocnění zubů ohrožují i vážné nemoci srdce, ledvin a jater. Problémy se zubním kamenem, plakem, bolestí dásní či zápachem z tlamy trápí až 80 procent psích a kočičích pacientů.

Jedním ze signálů problémů se zuby je změna v přijímání potravy, případně nechutenství zvířete a zápach z tlamy. Ten už ukazuje na počínající parodontózu dásní, za kterou může usazující se plak. 

Vrozené a získané problémy se zuby

Problémy se zuby mohou být vrozené (např. abnormální skus, špatné postavení zubů, nadměrný počet zubů) nebo získané (např. zubní kámen, zánět dásní, onemocnění, resorpční léze zubů, abscesy kořenů zubů, zubní otěr a zlomeniny zubů).

Získané nemoci zubů jsou častější u koček, malých a trpasličích plemen psů a brachycefalických plemen psů, které trpí na závažnější onemocnění zubů již v mladém věku.

Zubní kámen u psa

Jedním z nejčastějších problémů u psa je zubní kámen - forma mineralizovaného zubního povlaku. Postihuje 20-25 % psů ošetřovaných v běžné veterinární praxi, z toho je 10-20 % těch, kteří trpí různým stupněm zánětu dásní. 

Periodontální onemocnění

Periodontální onemocnění postihuje kotvící aparát zubů v čelisti a jeho onemocnění vede k postupnému uvolnění a ztrátě postiženého zubu. Pokud se neléčí, infekce se šíří do celého těla prostřednictvím krevního řečiště, lymfatického systému nebo polknutím slin. Výsledkem je pak subklinické orgánové poškození nebo systémové onemocnění zvířete.

K onemocnění parodontu jsou náchylné zejména kočky a menší plemena psů. U nich je proto zvýšená potřeba správného ošetřování a pravidelné kontroly zubů veterinárním lékařem. Bylo prokázáno, že při preventivním rentgenologickém vyšetření zubů se u 28 % psích a 42 % kočičích pacientů objeví klinicky významná léze. 

Zubní kaz a úraz na zubu

Zubní kaz nebo úraz na zubu mohou vést k jeho poškození a pravděpodobně k vzniku infekce zubní dřeně. Ta pak podléhá zánětu a obvykle dochází k jejímu odumření (nekróze).

Zlomeniny zubů jsou často způsobené kameny nebo kousáním kostí. Může k nim však dojít i okusováním pamlsků ze surové kůže. Pamatujte proto, že předmět, do kterého nelze udělat vryp nehtem prstu, není vhodný pro kousání domácími zvířecími mazlíčky.   

Obroušení zubů

Abnormální opotřebení (obroušení) zubů je obvykle způsobeno tím, že si zvíře hraje s kameny nebo příliš často žvýká hračky. Abnormální kontakt mezi jednotlivými zuby pak vede k jejich poškození. 

Resorpční léze zubů

Resorpční léze zubů jsou poměrně časté u koček. Mohou postihnout až 75 % kočičí populace v určitém okamžiku života kočky. Výskyt onemocnění roste s věkem. Zuby se stanou nefunkční v důsledku tzv. rozpouštění (resorpce) zubu. Tato poškození (léze) se často označují jako "kočičí krčkové léze" anebo „kočičí kazy", protože léze se typicky vyskytují v oblasti "krčku" zubu. Krček je místem, kde se zub stýká s dásní nebo volný okraj dásně. Více o resorpčních lézích si můžete přečíst zde

 
Stomatologické vyšetření

Bez možnosti provedení intraorálních rentgenových snímků se patologie zubů velmi lehce přehlédne. Říká se, že patologie zubů zůstane často nepovšimnuta kvůli nepravidelné nebo nedostatečné kontrole. Abychom vašim čtyřnohým přátelům mohli nabídnout to nejlepší stomatologické vyšetření, máme ve veterinární klinice Vethope zubní intraorální rentgenový přístroj, včetně digitalizace snímků.

Z intraorálního rentgenového vyšetření mají prospěch zejména starší pacienti, jelikož onemocnění chrupu je u nich častější. Z tohoto důvodu, je na veterinární klinice Vethope snímkování chrupu součástí diagnostického plánu zejména u starších zvířat, nebo u těch zvířat, které jsou více náchylná k onemocnění parodontu (kočky, malé a trpasličí plemena psů), jakož i další plemena s predispozicí k onemocnění zubů (např. greyhound). 

Intraorální RTG snímek spodní čelisti kočky postižené resorpční lézí zubů a ztrátou kosti.

  

Léčba zubních problémů

Běžné problémy zubů se dají řešit konzervativní léčbou. Většinu zubů lze zachránit, ale v některých případech, např. z důvodů pokročilého onemocnění zubu nebo zdravotního stavu pacienta, zůstává extrakce nejlepším řešením.

Mezi indikace k extrakci zubů kočky mimo jiné patří: Pokročilé periodontální onemocnění, fraktura zubu, nadpočet zubů, nebo stěsnané zuby, kočičí resorptivní orální léze, záněty a ortodontické choroby, které působí trauma v dutině ústní.

Před extrakcí zubů se nejprve provede vyšetření pomocí intraorálního rentgenu. Patologické změny zubů na RTG snímcích mohou být velmi jemné, a tak pro dentální snímek, použitelný pro diagnostické účely, je nutná přesnost velikosti a tvaru zubu bez překrytí obrazu vedlejších zubů a struktur.

Před plánovaným stomatologickým ošetřením doporučujeme provedení vyšetření krve u všech zvířat, které mají predispozici k onemocněním zubů nebo spadají do vysoce rizikové kategorie pro anestezii (např. starší zvířat nad 7 let věku dle plemene, plemena vážící méně než 5 kg, zvířata s onemocněním parodontu a oslabená nebo jinak nemocná zvířata). 

Stomatologické ošetření domácích zvířat vyžaduje celkovou anestézii pacienta. V naší veterinární klinice Vethope používáme šetrnou inhalační anestezii Safety+ podporující rychlé probouzení pacienta po stomatologickém výkonu.

Kontrolní intraorální RTG snímek po extrakci postižených zubů.

 

Intraorální RTG snímek horní čelisti kočky postižené resorpční lézí zubů.

 

Kontrolní intraorální RTG snímek po extrakci postižených zubů.

 
Stomatologické ošetření kočky Micky

Na veterinární klinice Vethope provedl MVDr. Marek Galbinec stomatologický zákrok kočce Micce z kočičího útulku. 

Po provedeném intraorálním RTG dutiny ústní bylo rozhodnuto o extrakci několika zubů z důvodu jejich masivního napadení resorptivní lézí. Stomatologický zákrok byl proveden v inhalační anestezii za plného monitoringu životních funkcí pacienta. Díky tomu byla zajištěna maximální bezpečnost zdravotně velmi nestabilní kočky po celou dobu náročného operačního výkonu. 

Rentgen dutiny ústní se znovu provedl po extrakci zubů, aby se lékař ujistil o kompletním odstranění všech kořenů extrahovaných zubů. Tím se předchází případným problémům pacienta do budoucna.

 

Proč si vybrat Vethope?

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Prohlédněte si naší kliniku
My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

24.11.2023

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše