Kastrace králíků

Králíci jsou velmi společenská zvířata, a proto by měli být chováni ve skupině. Pokud však nejsou kastrováni, může mezi nimi docházet k celé řadě problémů.

Samostatně chovaní králíci, především samci, mohou být velmi agresivní vůči chovateli nebo ostatním králíkům. Samice jsou často agresivní v průběhu říje. Mějte na paměti, že říji mají každých 26-28 dnů, takže se jedná o docela pravidelnou záležitost. Často si v říji škubou chlupy a staví si hnízdo. Pokud máte smíšený pár, nechte vykastrovat oba jedince, aby měli společně hezký a harmonický život. Chováte-li totiž kastrovanou samici, pak nekastrovaný samec se bude pokoušet ji nakrýt. To může samici stresovat a vést ke vzájemným soubojům. Naopak, pokud necháte vykastrovat jenom samce a samici nevykastrujete, může trpět falešnou březostí. Pravděpodobně bude také agresivní. Zároveň riskujete její předčasné úmrtí v důsledku karcinomu dělohy. I mezi kastrovanými jedinci se mohou vyskytovat náznaky sexuálního chování. Jedná se ale spíše o projevy dominance než reprodukční aktivity a je to zcela přirozené chování, zejména u samic.

Proč králíky kastrovat?

Jedním z hlavních důvodů, proč nechat králíky kastovat, je zamezení nežádoucího početí. Ne nadarmo se používá tvrzení: „Množí se jak králíci“. Králíci jsou velmi plodní a rozmnožují se opravdu rychle. V případě, že jsou chováni ve skupině, je u nich velmi časté, že dojde k dalšímu nakrytí samice samcem již pár hodin po porodu. Ihned po kastraci je samice je neplodná, ale samci jsou schopni nakrýt samici ještě 6-8 týdnů po kastraci. Důvodem je, že zralá spermie mohla odejít z varlat do chámovodů, kde může přežívat překvapivě dlouhou dobu. Raději proto držte čerstvě vykastrovaného samce nadále v izolaci od nekastrovaných samic alespoň po dobu 6-8 týdnů.

Dalším důvodem pro kastraci králíků je jejich bezpečné párování nebo tvorba skupin. Králíci mohou být velmi osamocení, pokud jsou chováni samostatně. Doporučujeme proto chovat společně dva králíky v páru anebo víc králíků ve skupině. Hormonální aktivita u nekastrovaných králíku velmi kolísá a souboje mezi nimi jsou tudíž velmi časté. Také z tohoto důvodu doporučujeme králíky kastrovat.

Prevence nežádoucího značkování teritoria samci nebo falešné březosti u samic jsou další důvody pro kastraci králíků.

Nakonec kastrace králíků slouží i jako prevence zdravotních problémů – například rakovina dělohy, nádory varlat.

Výhody kastrace samců králíků
  • Zamezení nechtěného rozmnožování
  • Nekastrovaní samci značkují močí své teritorium podobně jako je tomu u kocourů.
  • U nekastrovaných samců se vyskytují nádory varlat, prostaty. I když riziko je nízké, kastrací tomu lze zcela předejít.
  • Kastrace umožňuje jednodušší socializaci králíků.
  • Nekastrovaní samci mohou být agresivní. Po kastraci dochází k rychlému poklesu hladiny testosteronu, samčího pohlavního hormonu, a to může významně redukovat až zcela omezit agresivní chování králíka.
  • Nekastrovaného samce nelze bezpečně chovat s jakýmkoliv jiným králíkem, ať již samicí nebo samcem.
Výhody kastrace samic králíků
  • Nekastrované samice mají relativně vysoké riziko vážného onemocnění – rakoviny dělohy a pyometry (zánět dělohy). Oba tyto stavy mohou končit úhynem zvířete.
  • Některé nekastrované samice jsou agresivní a teritoriální. Mnohé mají opakované falešné březosti. Mohou být agresivní vůči chovateli anebo vůči ostatním králíkům, obzvláště na jaře a v létě.
  • Soužití dvou nekastrovaných samic pohromadě může ještě více eskalovat jejich agresivní chování.
  • Nekastrované samice jsou schopné početí od 4-6 měsíců jejich věku. U samic může dojít k opakovanému nakrytí již několik málo hodin po porodu, takže pokud je samec v blízkosti, může velmi jednoduše dojít k dalšímu nárůstu populace.

 

Kdy kastrovat samce králíka

Samce králíků lze kastrovat od 10-12 týdne věku, resp. poté jak sestoupí varlata do šourku. V takovém případě jej lze dát rovnou k ostatním chovaným králíkům, aniž by hrozilo riziko nechtěného nakrytí nekastrovaných samic. Pokud ho necháte kastrovat později, samci nejsou sterilní ihned po zákroku, jak již bylo uvedeno v textu výše. Kastrace samců je poměrně jednoduchý výkon.

Kdy kastrovat samici králíka

Samice kastrujeme od 4. až 5. měsíce. Jedná se o náročnější chirurgický zákrok. Pokud chováte samici s nekastrovaným samcem, můžete je dát ihned dohromady, ale jen v případě, že samec nebude na kastrovanou samici útočit (mohl by jí poranit pooperační ránu). V opačném případě je raději na několik dní držte v oddělených prostorách. Tím jim umožníte, aby na sebe viděli a mohli se očuchávat, například přes drátěnou síť.

Kastraci králíků ve veterinární klinice Vethope vždy provádíme v šetrné celkové inhalační anestezii SAFETY+. Zdraví králíci ji běžně dobře tolerují a záhy po probuzení již začínají přijímat potravu. Přínos kastrace proto dalece převyšuje riziko a možné komplikace spojené s anestezií a chirurgickým zákrokem.

Péče o králíka před kastrací

Týden před plánovaným operačním zákrokem nedělejte žádné změny v krmení. Králík není schopen zvracet, proto nevyžadujeme hladovku před zákrokem, jako je tomu u psů a koček. Po celou dobu před i po operaci musí mít k dispozici kvalitní potravu a přístup k vodě.

Pooperativní péče o králíky

Po kastraci doporučujeme králíka držet v kleci, u samců obvykle 2 dny, u samic 5-6 dní. Samci obecně operaci zvládají dobře, ale samice mohou být v den zákroku neklidnější. Nejdůležitější je, aby začali přijímat potravu co nejdříve po operačním zákroku. Nabídněte jim čerstvě natrhanou trávu nebo bylinky a kvalitní seno. Pokud králík do druhého dne nepřijímá potravu, určitě kontaktujte veterinárního lékaře. Po operaci také několik dnů sledujte stolici králíka – musí bobkovat pravidelně. V případě, že několik hodin po návratu domů králík produkuje jen málo bobků nebo žádné, opět kontaktujte veterinárního lékaře.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

13.09.2022

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše