Pododermatitída morčat a králíků
Posedává častěji vaše morče či králík? Odmítá potravu? Zatěžuje více jednu končetinu nebo přestává chodit? Zkontrolujte mu tlapky, může trpět pododermatitídou.
Pododermatitída je onemocnění kůže, svalů, šlach a kostí. Jedná se o poměrně častý zdravotní problém u morčat a králíků. U králíků jsou častěji postižené pánevní končetiny, zatímco morčata mají problémy především na hrudních končetinách. Onemocněním trpí dospělí jedinci a zvířata vyšších váhových kategorií.
Těžká ulcerativní pododermatitída s rozšířením infekce do hlubokých tkání. Na fotografii je patrná ztráta devitalizované kůže nad lézí. Takto postižené morče se odmítá hýbat nebo je neschopné pohybu. Močová a fekální inkontinence a znečištěná podestýlka dále podněcují rozvoj infekce v oblasti odumřelé kůže.
Rentgenologické vyšetření pacienta odhalilo masivní destrukci kosti hrudní končetiny v důsledku pokročilého bakteriálního zánětu (tzv. osteomyelitidy).
Co způsobuje pododermatitídu?
Hlavní příčinou pododermatitídy je poranění chodidla/paty zvířete v důsledku nadměrného tlaku. V postiženém místě může postupně docházet ke ztrátě ochlupení a vzniku mozolů. Při vážnějším postižení může být poškozena povrchová integrita kůže a vznikají otevřené infikované bolestivé rány. Zánět se může rozšířit na hluboké tkáně, jako jsou šlachy a kosti.
K onemocnění dochází zejména u velkých králíků chovaných na tvrdém podkladu nebo při chovu morčat na drátěném pletivu bez přístupu k pevnému podkladu. Výskyt je častější při teplém a vlhkém počasí.
Králík trpící pododermatitídou
Pododermatitída na patě králíka
Jaké jsou spouštěcí faktory onemocnění?
- Ztráta ochlupení na končetinách, která může být výsledkem dědičnosti (například králík plemene Rex).
- Chov na mokrém podkladu (například mokrá podestýlka). Dochází totiž ke změkčování kůže končetin v místě dotyku s podložkou, což zvíře predisponuje k infekcím.
- Velké plemeno, nadváha a obezita a s tím spojená větší zátěž končetin.
- Nedostatek pohybu v malé kleci.
- Oděrky z drsných, nerovných nebo drátěných podlah.
- Špatná zoohygiena - zvyšuje počet bakterií v prostředí zvířete.
- Nedostatek vitamínu C v potravě morčat.
Jaké jsou příznaky pododermatitídy?
Zvířata s pododermatitídu zatěžují přednostně jednu končetinu nebo kulhají a odmítají chodit. Na postižené končetině dochází ke ztrátě osrstění, ztluštění kůže, otokům, zarudnutí a někdy i k otevřeným ránám a strupům. Je to velmi bolestivý stav a zvířata mohou naříkat bolestí, zejména pokud je onemocnění vážnější. Některé zvířata jen posedávají a odmítají potravu.
Jak probíhá léčba pododermatitídy?
Doporučujeme z rány odebrat stěr na mikrobiologické vyšetření a stanovení citlivosti na antibiotika, aby bylo možné vybrat vhodnou antibiotickou léčbu. Některá antibiotika však mohou u králíků a morčat způsobit vážné a někdy i fatální zažívací potíže. Doporučujeme proto zvířeti podávat pouze antibiotika předepsaná veterinárním lékařem.
Dále podáváme léky proti bolesti. Redukcí bolestivosti se postižený jedinec více hýbe a tím podporuje obnovu narušené cirkulace krve v poraněné končetině. Někdy také pomáhá šetrná masáž končetiny, která napomáhá obnově krevního oběhu.
V lehčích případech onemocnění (otok a zarudnutí) mnohdy postačuje jednoduchá úprava prostředí zvířete a dietetické opatření.
Ve vážnějších případech je velmi často obtížné dostat infekci pod kontrolu. Odumírající a nekrotickou tkáň chirurgicky odstraníme. Tlapky pravidelně čistíme a někdy bandážujeme. Bandáž musíme pravidelně měnit, abychom předešli infekci. Králíci bandáže často netolerují a mají tendenci se jí zbavit.
U velmi těžkých stavů může být řešením i amputace postižené končetiny.
Pododermatitída na chodidlech hrudních končetin morčete - třetí týden léčby.
Pododermatitída na chodidlech hrudních končetin morčete - desátý týden léčby.
Pododermatitída na chodidlech pánevních končetin morčete - dvanáctý týden léčby.
Jak lze pododermatitídě předcházet?
Bolestivým patám a chodidlům lze předejít vytvořením vhodného prostředí a správnou výživou. K nejdůležitějším patří:
- Pravidelné čištění klece a toalety morčete/králíka.
- Hladká a suchá podlaha.
- Měkčí a silnější podestýlka, kterou je potřeba pravidelně měnit, aby byla vždy suchá a čistá.
- Denní kontrola chodidel zvířete.
- Správná výživa a prevence obezity.
- Stříhání přerostlých drápků.
- Dostatečně velká klec nebo výběh pro zajištění pohybu zvířete.
Onemocnění se často vyskytuje na více končetinách pacienta. V tomto případě i na levé pánevní končetině.
Rentgenologické vyšetření dokumentuje rozšíření infekce do hlubokých tkání, včetně šlachových struktur a známek kalcifikace.
01.01.2024