Kastrace psů

V jakém věku a proč je vhodné nechat kastrovat vašeho psa? Přečtěte si názory na kastraci psů a informace o průběhu chirurgického úkonu na naší klinice.

Kastrace psů je rutinní operace a obecně je považována za bezpečný zákrok. Jedná se o chirurgický úkon vyžadující celkovou anestézii a celodenní hospitalizaci. V naší veterinární klinice Vethope používáme šetrná inhalační anestetika podporující rychlé probouzení pacienta po operaci.

Názory na kastraci psů se různí. Jinak se ke kastraci psů přistupuje ve státech západní Evropy, např. Irsko, Velká Británie nebo USA, jinak je tomu u nás. Hlavní otázkou rozporu je věk při kastraci. Zatímco ve Velké Británii se doporučuje kastovat již ve věku šesti měsíců a v USA dokonce v ranějším věku (4-6 měsíců), v našich zeměpisných šířkách je doporučovaný věk kastrace psů v závislosti na plemeni od dvanácti měsíců věku u malých a od osmnácti měsíců u velkých plemen psů, což je věk po dosažení pohlavní a chovatelské dospělosti.

Důvodem k rozhodnutí pro kastraci jsou vedlejší účinky na chování a fyziologii psa:

  • Kastrace nemá negativní vliv na výcvik a práci psa.
  • Kastrovaná zvířata jsou obecně lépe zvladatelná. Často u nich dochází k poklesu dominance vůči ostatním psům. Tím se snižuje riziko pokousání, pokles agresivity na zvířatech a lidech až u 70 až 80 procentech psů.
  • Dochází u nich k útlumu sexuálního chování. Nedochází k nežádoucím pokusům o krytí na lidech a předmětech. Nezajímají se tolik o feny, neutíkají za nimi. Je méně pravděpodobně, že se zaběhnou a ztratí.
  • Nejsou problémy s teritoriálním značkováním močí.
  • Kastrace nemá vliv na hravost a bojácnost psa.
  • Kastrovaní psi netrpí rakovinou varlat.
  • Výrazně se snižuje výskyt nemocí prostaty.
  • Snížení výskytu novotvarů perianálních žláz (análních váčků).
  • Tendence k obezitě se dá kompenzovat snížením krmné dávky nebo speciálním krmením pro kastrované psy.

Onemocnění prostaty je u nekastrovaných psů častým jevem, jelikož hormony produkované varlaty neustále stimulují prostatu. Její zvětšení může být příčinou zácpy a ztížení pasáže stolice, nebo také může vést k močové inkontinenci. Zvětšená prostata je náchylnější na infekce a záněty prostaty jsou velmi bolestivé stavy a psi při nich mohou být vážně nemocní. Někdy se v prostatě formují hnisavé ložiska, tzv. abscesy, jako následek infekčního zánětu. Ty mohou být opět zdrojem vážných problémů.

Pokud potřebujete poradit ohledně kastrace Vašeho zvířecího miláčka, kontaktujte veterinárního lékaře.

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

11.02.2017

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše