Psincový kašel

Psincový kašel neboli infekční tracheobronchitida je vysoce nakažlivá nemoc psů. Příčinou jsou interakce virů dýchacího traktu a bakterie Bordetella bronchiseptica.

Psincový kašel nebo také infekční tracheobronchitida je vysoce nakažlivá nemoc. Příčinou je celý komplex interakcí běžných virů dýchacího traktu a bakterie zvané Bordetella bronchiseptica.

Pokud byl pes exponován této infekci, tak většinou trvá 5 až 7 dnů než se rozvinou klinické příznaky nemoci. Onemocnění často začíná jako suchý, dráždivý kašel s občasným kýcháním. Později se objevuje hlen, který zvíře polyká. Kašel je intenzivnější při tahu za obojek. Bývá častý, záchvatovitý a bolestivý s charakteristickým vysokým tónem.

Zvířata po kašli někdy zvracejí menší množství žaludečního obsahu. Občas pozorujeme výtok z nozder. V závislosti na charakteru onemocnění se rozvíjí i klinické příznaky, které mohou trvat od několika dnů až po několik týdnů. Přestože kašel ustoupí, pes může zůstat infekčním po dobu až tří měsíců. Psincový kašel je tzv. společenské onemocnění, které je šířeno jen na malou vzdálenost a potřebuje úzký kontakt psů například při venčení v parku, na výstavách, ve zvířecích hotelech apod.

Doporučení

Jako prevence proti psincovému kašli je nejlepší očkování. Je to separátní vakcinace k běžnému ročnímu očkování zvířete. Vakcína se aplikuje do nosu, kde vytváří lokální imunitu, při které se protilátky tvoří v buňkách v nosové dutině. Zde jsou připraveny bojovat proti inhalovaným patogenům. Vakcinace je účinná po dobu 6 až 12 měsíců v závislosti na použité vakcíně.

V případě, že pes byl vystaven infekčnímu kašli a nebyl proti němu očkován, je vhodné ho okamžitě naočkovat. Vakcinace pomůže zkrátit dobu překonání infekce. Pokud je pes při venčení v kontaktu s dalšími zvířaty nebo plánujete jeho umístnění v psím hotelu či jedete na psí výstavu, nezapomeňte se ubezpečit, že Váš pes je chráněn proti psincovému kašli.

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

18.09.2018

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše