Alopecie u zvířecích mazlíčků

Onemocnění kůže jsou poměrně časté, alopecie je vcelku běžná a může mít více příčin.

Pokud se zvíře škrábe, je to často spojené se ztrátou chlupů jako důsledek rozsáhlého drbání, vykusování či vylizování. Neustále drážděná kůže je začervenalá nebo poškrábaná. Naopak u Alopecie vypadávají chlupy, ale povrch kůže je nezměněn.

Vyšetřením vzorku chlupu pod mikroskopem je veterinární lékař schopen rozlišit, jestli srst samovolně vypadala nebo je ztráta ochlupení následek svědění a dráždění samotným zvířetem. Vodítkem může být také vzhled kůže. Při alopecii je kůže jemná. Při ztrátě v důsledku chronického dráždění je zhrublá.

Nejčastější příčinou alopecie je hormonální nerovnováha. Snížená činnost štítné žlázy (hypothyreóza) může vést k symetrické oboustranné alopecii boků psa. Štítná žláza je velmi důležitá. Nachází se v krční oblasti a je zodpovědná za kontrolu metabolických procesů v organismu. Hypothyreóza je u psů častým onemocněním. Často se vyskytuje u psů, kteří jsou pomalí a mohou být obézní i přes nízký apetit. Růst chlupů je pod kontrolou štítné žlázy. Když ta neprodukuje dostatek hormonu tyroxinu, dochází ke ztrátě chlupů a jejich sníženému růstu či obnově. Hypothyreóza je diagnostikována stanovením hladiny tyroxinu v krvi a je lehce léčitelná dodáním tohoto hormonu formou tablet.

Cushingův syndrom je další hormonální onemocnění zapříčiňující ztrátu ochlupení. Onemocnění je způsobeno nadměrnou funkcí kůry nadledvinek. Jedná se o malé žlázy v blízkosti ledvin produkující několik hormonů. Kožní abnormality jsou v tomto případě provázeny zvýšeným apetitem a nadměrným pitím. Toto onemocnění je běžné u psů (a křečků), příležitostně u koček.

Sezónní alopecie je další příčinou vypadávání chlupů. Jejich ztráta je většinou symetrická, ale může být i nepravidelná. Postihuje zejména hřbet, záda, břicho a pánevní končetiny. Jako v ostatních případech alopecie, je i tato nesvědivá a k vypadávání chlupů dochází především na jaře a v létě. Na podzim chlupy opět rostou zpátky. Tento druh alopecie je často ponechán bez léčby, protože nijak nepoškozuje zvíře.

Doporučení

Všechny případy zvýšeného vypadáváni chlupů či ztráta osrstění by měl vyšetřit veterinární lékař, protože stavy jako např. Cushingův syndrom mohou být fatální, pokud jsou ponechány bez léčby.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

29.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů