Domácí zvířecí mazlíček na zahradě

Oplocená zahrada bude brzy vašemu zvířecímu mazlíčkovi malá, a tak začne hledat možnosti úniku za dobrodružstvím mimo ni. Vyplňte proto všechny otvory v plotě a zahrabte díry pod plotem, které by mohly být potenciálním místem úniku domácího mazlíčka ven ze zahrady.

Během grilování nebo pálení ohně na zahradě dávejte zvýšený pozor na vašeho zvířecího mazlíčka a nepouštějte ho blízko k ohništi nebo grilu. Zbytky kostí a masa bezpečně odstraňte, aby se k nim nechtěně váš zvířecí miláček nemohl dostat. Kosti mají tendenci se štípat, a mohou tak zapříčinit perforaci střeva nebo vznik těžké zácpy zvířete.

Při sekání trávy dbejte na to, aby kočka nepronásledovala šňůru od sekačky nebo pes ji nežvýkal.

Chemické látky používané při impregnaci dřeva (např. plotu) jsou kvůli svým antiseptickým vlastnostem pro zvířata velmi toxické. Dávejte proto pozor, aby je váš zvířecí mazlíček neolizoval.

Zahradní postřiky na rostliny, insekticidy a pesticidy, mohou být pro zvířata toxické. Jedy proti hlodavcům mohou při pozření způsobit poruchy srážlivosti krve s následným vykrvácením zvířete.

Pokud chemicky ošetřujete trávník, ujistěte se, že vaše zvíře na něj nemá přístup po dobu uvedenou výrobcem v příbalové informaci. Pokud došlo k expozici zvířete mokrou chemií nebo granulemi, tyto mohou přilnut k jeho packám. Později je zvíře může olizovat, což může způsobit žaludeční nevolnosti a další vážné komplikace.

V horkém počasí zajistěte zastíněné místo pro králíky či morčata umístěná ve výběhu. Psy můžete postříkat hadicí studenou vodou. Dokonce i kočku můžete okoupat ve vlažné vodě! Pozor však dávejte, aby se voda nedostala do uší.

Pokud je váš domácí mazlíček dlouho na slunci může začít být malátný, případně dostat úpal. V těchto případech ihned kontaktujte vašeho veterinárního lékaře. Zvířata se světlou nebo bílou srstí jsou více náchylná k úpalu a spálení. Zejména oblast uší a nosu zvířete je predisponována ke vzniku rakoviny kůže. Měli byste tyto partie vašeho zvířecího miláčka ošetřovat dětským ochranným krémem proti slunci.

Zvýšený pozor dávejte na své domácí zvířecí mazlíčky v případě, že na zahradě máte okrasné jezírko. Kočky a menší psi mohou do něj snadno spadnout. V následné panice se pak mohou zaplést do vodních rostlin a nebudou schopni vylézt z jezírka ven. Velká plemena psů může potkat to samé v hlubokých jezerech nebo bazénech.

Domácí zvířecí mazlíčci by neměli pít vodu z rybníků nebo bazénů, která může být znečistěná nebo naopak příliš chlórovaná. Vždy byste pro ně měli mít k dispozici zdroj čerstvé čisté vody, a to i při vycházkách do přírody.

Mějte dobré znalosti o toxicitě rostlin pěstovaných na zahradě, zejména pokud chováte pasoucí se domácí mazlíčky, jako jsou králíci, morčata a želvy. Je hodně rostlin, které mohou způsobit u zvířat vážné zdravotní komplikace. Rostliny, které nejčastěji způsobují zdravotní potíže zvířat, byste měli pěstovat mimo jejich dosah.

  • Například konvalinky, oleandr, azalka, tis, náprsník, nebo rododendron mohou být příčinou problémů kardiovaskulárního aparátu při jejich pozření vaším domácím zvířecím mazlíčkem.
  • Listy rebarbory a jetele obsahuji látky způsobující selhávaní ledvin.
  • Některé druhy lilií jsou vysoce toxické pro kočky, způsobují těžké akutní ledvinové selhaní – dokonce již při pozření malých dávek, mohou způsobit selhaní ledvin a úhyn zvířete do 24-48 hodin.
  • Některé druhy palem (např. Cykasy) mohou způsobit poškození jater zvířete, zejména pokud dojde k pozření jejich oříšků.
  • Štědřenec odvislý, "Zlatý déšť”, s oblibou používaný jako živý plot, je vysoce toxický a raději zvažte jeho výsadbu. Může být příčinou křečí už při žvýkání květů.
  • Hortenzie a bobkovišeň mohou být při pozření vyšších dávek příčinou úhynu domácího zvířecího mazlíčka v důsledku otravy kyanovodíkem.
  • Určité druhy hub mohou způsobit poškození jater nebo jiných orgánů zvířat.

Většina jedovatých rostlin má hořkou, trpkou chuť a zvířata se jim spíše vyhýbají. Přesto dávejte pozor na vše, co může váš zvířecí mazlíček okusovat.

V případě jakýchkoliv pochyností nebo dotazů se obraťte na vašeho veterinárního lékaře.

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

 

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů