Infekční anémie u koček

Infekční anémie koček (hemotropní mykoplazmóza) je onemocnění koček s variabilními projevy. Přečtěte si více o příznacích, diagnóze i léčbě.

Původce infekční anémie

Původcem je hemotropní mykoplazma, bakterie, která parazituje a roste na povrchu červených krvinek, t.j. na povrchu buněk zodpovědných za přenos kyslíku. Závažnou formu infekce způsobuje Mykoplazma hemofelis, dříve označovaná jako Hemobartonela felis. Kočky mohou být infikované také původcem zvaným Mykoplazma hemominutum (candidatus), tato je méně závažná a je nepravděpodobným původcem onemocnění.

Tyto patogeny jsou označovány jako "hemotropní mykoplazie" nebo "hemoplazmy". Některé kočky nevykazují žádné příznaky infekce. U jiných se projevují mírné příznaky chudokrevnosti. V závažnějších případech infikované kočky však mohou trpět i vyčerpaností nebo mohou zemřít v důsledku náhlého rozpadu červených krvinek.

Pacient s infekční anémií dostává krevní transfúzi. 

 

Jak dochází k infekci M. haemofelis a M. haemominutum?

Hemobartonelózu přenáší krev sající hmyz, hlavně klíšťata a blechy nakažené krví jiného infikovaného zvířete. Když se pak blecha nebo klíště následně saje krev u dalšího zvířete, přenáší mykoplazmy na něj. Vzhledem k tomu, že hemotropní mykoplazmy žijí na povrchu červených krvinek, mohou se šířit také prostřednictvím krevní transfúze z infikované kočky na neinfikovaného jedince. Dále se přenášejí z matky na její koťata. A v neposlední řadě se přenášejí kočičím kousnutím, zejména u toulavých koček ve věku 4-6 let a méně, které jsou vystaveny vyššímu riziku nákazy.

Jaké jsou příznaky infekční anémie u koček?

Projevy onemocnění jsou u koček velmi variabilní. Mohou být velmi mírné, nebo dokonce onemocnění proběhne zcela bez povšimnutí, bez příznaků nebo jen s mírnou formou anémie. Postižený jedinec může mít i velmi těžkou formu anémie. Mezi klasické projevy patří deprese, ztráta chuti k jídlu, dehydratace. Pokud se rozvine forma těžké anémie (chudokrevnosti) kočka má bledorůžové až porcelánově bílé sliznice, je zesláblá, hubne, rozvíjí se žloutenka a dochází ke smrti. Zhruba 50 % postižených koček má rychlý nástup horečky. U koček infikovaných virusem kočičí leukémie (FeLV) je větší pravděpodobnost rozvoje závažného onemocnění. V případě těžké anémie kočky bez léčby umírají.

Některé kočky po překonání infekce zůstanou doživotními přenašeči onemocnění. To znamená, že takový to jedinec se jeví jako zdravý, ale v jeho organizmu je pořád menší počet mykoplazií. Pokud tato kočka prochází obdobím stresu, mikroorganizmy se v jejím těle mohou opět pomnožit a způsobit klinickou formu onemocnění.

Jak se haemobartonelóza diagnostikuje?

Veterinární lékař provede důkladné klinické vyšetření kočky s přihlédnutím k historii, nedávným aktivitám zvířete a zhodnocení klinických příznaků. Dále je třeba provést kompletní biochemické vyšetření krve, kompletní krevní obraz, vyšetření moči a vyhodnocení krevního nátěru. Počet organismů v krevním řečišti však může dramaticky kolísat a definitivní diagnózu lze stanovit až pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) ve specializované laboratoři. Při diagnostice anémie se dále využívá tzv. přímý Coombsův test.

Léčba haemobartonelózy

Při léčbě se zvířeti po dobu tři až čtyř týdnů podávají antibiotika. U koček s rychlým průběhem onemocnění se k potlačení rozpadu červených krvinek podávají i steroidy. U některých zvířat je nutné podání krevní transfuze.

Podávání krevní transfúze pacientovi na veterinární klinice Vethope.

 

Jak haemobartonelóze předejít?

Základem prevence je pravidelné ošetření proti blechám a klíšťatům. Kontrola ektoparazitů je základem prevence.

Je hemobartonelóza přenosná na člověka?

Zatím nebyly zaznamenány případy infekce u lidí.

Doporučení 

Inspirací pro napsání tohoto textu byl kočičí pacient, kterého přivedla majitelka na veterinární kliniku Vethope ve velmi zesláblém stavu.  Kocour pravidelně chodil ven a byl ošetřován proti vnějším parazitům. Majitelka ho však 4 měsíce neodblešovala. Pacient měl  horečku, byl celkově zesláblý, neresponzivní, sliznice porcelánově bílé.

Po klinickém vyšetření následoval rozbor krve, kde se prokázal akutní rozpad červených krvinek a následně i původce onemocnění – hemotropní mykoplazma. Vzhledem k závažnosti případu jsme ihned přistoupili k podání transfuze krve a bezodkladné léčbě.

Tímto bychom chtěli apelovat na všechny majitele domácích koček, aby ani v zimním období nepodceňovali význam ošetření svých zvířat proti vnějším parazitům.

 Více o anémii si můžete přečíst i zde

 

Kočka s infekční anémií se po podání krevní tarnsfúze a příslušných léků výrazně zlepšila. 

17.01.2017

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše