Kočičí rýma

Herpesvirová infekce, neboli kočičí rýma, je stále časté onemocnění u koček. Majitelé ale stále podceňují její závažnost, narozdíl od majitelů psů, kteří své mazlíčky nechávají proti její psí podobě očkovat.

Psy napadá tzv. para-influenza virus, který zapříčiňuje chřipkové příznaky jako bolestivost kloubů, kýchaní, zvýšená tělesná teplota, kašel nebo zánět spojivek. Psi se však mohou bránit proti tomuto viru pravidelným ročním preventivním očkováním.

Bohužel pouze minimum majitelů má své kočky očkované ve srovnání se psy, a tak je kočičí rýma stále aktuální problém. Proti oběma vírům zapříčiňujícím kočičí rýmu se provádí pravidelná roční vakcinace. Očkované kočky pak v případě březosti předávají antivirové protilátky svým koťatům přes mateřské mléko. Tyto látky chrání novorozená koťata až do doby, kdy mohou být sama poprvé očkována. První vakcinace koťat se provádí ve věku 9 a 12 týdnů. Pokud matka nebyla očkována, pak narozená koťata nebudou chráněna a budou plně vnímavá vůči infekci.
Viry kočičí rýmy pak přilnou na epiteliální výstelku nosové dutiny a poškozuji buňky chránicí kostní podklad nosu. To může vést k dalším sekundárním bakteriálním zánětům, které mohou být příčinou dalšího poškození nosových struktur a takto postižená koťata mohou mít dýchací problémy po zbytek života. Když k tomu dojde, kočka často trpí onemocněním známým jako chronická rinitida projevujícím se ztíženým sípavým hlasitým dýcháním, neustálým kýcháním, výrazným serózním až hnisavým výtokem z nozder a neustále ucpaným nosem.
Virus může napadat také oči a zapříčinit velmi bolestivý zánět spojivek. Kotě má pak “červené” oči. Zánět se může rychle zhoršovat a poškozuje také oční rohovku. Výsledkem může být až trvalá slepota.
Virus kočičí rýmy způsobuje také zvředovatění dutiny ústní. Vředy jsou velmi bolestivé. Mnoho koček s tímto onemocněním je anorektických a nejsou schopny samy zvládnout boj s infekcí z důvodu nedostatku sil. V nejhorším případě virus napadá také plicní tkán a vyvolává zánět plic, končicí doživotními problémy nebo může být pro zvíře až fatální.
Virus kočičí rýmy nenapadá jenom koťata, ale i dospělé kočky. Přenáší se rychle především vzduchem infikovaným při kašli a kýchaní. To je také důvodem proč na svodech nebo výstavách musí být každé zvíře očkováno. Také hotely pro kočky neakceptují zvířata, která nejsou předem vakcinována. Vždy se ujistěte, že vaše kočka je proti virům chráněna pravidelnou roční vakcinací. Ušetříte si tak spoustu nepříjemností zejména v zimním období.
Pro vakcinaci vašeho domácího zvířecího miláčka kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

Vethope - veterinární klinika

Vethope je veterinární klinika v Praze 4, která se zaměřuje na prevenci a léčbu malých domácích zvířat, především psů, koček a dalších drobných savců. Každý den aplikujeme inovativní, efektivní, dostupné a zároveň co nejšetrnější preventivní a léčebné veterinární postupy, abychom domácím zvířecím mazlíčkům zajistili dobrou kondici, ulevili od bolesti nebo třeba jen zlepšili náladu. To vše s cílem dát majitelům naději na zlepšení a prodloužení životů jejich malých zvířecích kamarádů. Prohlédněte si naší kliniku

My, veterináři ve Vethope, chováme domácí zvířecí mazlíčky. Z osobní zkušenosti proto dobře rozumíme vztahům mezi nimi a jejich majiteli. Seznamte se s naším týmem

"Vždy jsem chtěl být veterinářem. Zvířata a příroda obecně mě odjakživa fascinovaly. Není překvapením, že veterinární medicína se stala mým posláním, když jsem neustále sledoval přírodovědné pořady v televizi a četl knihy Jamese Herriotta, říká MVDr. Marek Galbinec, MRCVS - zakladatel veterinární kliniky Vethope. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde

 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

 

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů