Nemoci močových cest a močové kameny u králíků

Nejen lidé, kočky, psi, ale také králíci mohou trpět různými typy onemocnění močového aparátu.

U obézních králíků nebo u králíků trpících nadváhou je predispozice k onemocnění dolního močového traktu, doprovázeného příznaky močové inkontinence, tzv. bahnitou močí a močovými kameny v močovém měchýři. Kameny v močovodech a ledvinách mohou mít za následek fatální onemocnění ledvin vedoucí k jejich selhání.

Klinické příznaky

Klinické příznaky onemocnění dolních močových cest u králíků zahrnují ztrátu návyku chození na obvyklé místo toalety, depresi, nahrbený postoj při močení, skřípání zubů, vlhkem kolem genitálií či chronickým podrážděním kůže v jejich okolí, močovou inkontinenci, zvýšené pití a močení.

Králíci také mohou mít polotuhou moč (připomínající zubní pastu), případně krev v moči. Chovatelé ale občas zaměňují přítomnost oranžové až červeně zbarvené králičí moči v důsledku stravy s krví v moči. Moč u zdravého králíka může mít různou barvu od žluté přes oranžovou, hnědou anebo červenou. Krmení pampeliškou a kapustovitými rostlinami má často za následek vylučování červeně zbarvené moči. 

 Králík Pidi, u kterého byl zjištěn velký močový kámen.

Močový kámen hvězdicovitého tvaru je dobře patrný na RTG snímku.

Chirurgicky odstraněný močový kámen měl velikost cca 1,5 cm. 

 

Diagnóza

Jako býložravci, vylučují králíci zásaditou (alkalickou) moč (pH 8-8,2), v které se formuje kalcium karbonát (vápník) tvořící bílou sraženinu. Rostoucí králíci a březí ramlice mají obvykle moč čistou. 

Moč králíků trpících nechutenstvím může být také čistá. Vysoký obsah vápníku v dietě, dehydratace a zadržování moči mohou mít za následek větší množství sraženin vápníku (kalcium karbonátu), ze kterého se pak v močovém měchýři formuje husté močové bahno. To následně dráždí močovou trubici.

Vedle kalcium karbonátových krystalů, můžeme v moči zdravých králíků najít také struvitové (fosforečnan hořečnato amonný) a oxalátové (kalcium bikarbonát) krystaly. 

Vzhledem ke složení močových kamenů je lze lehce vizualizovat pomocí rentgenu, případně sonografického vyšetření. Zároveň u nemocných králíků doporučujeme provést vyšetření krve a moči. Vyšetření ledvinových funkcí je u králíka s výskytem močových kamenů nutností, zejména pokud jsou kameny nalezeny také v ledvinách a/nebo v močovodech. 

Léčba

Močové kameny je nutné chirurgicky odstranit. Kameny se v močovém měchýři mohou zvětšovat a chronicky dražit stěnu močového měchýře, což způsobuje chronickou infekci a zánět močového měchýře. 

V závislosti na zdravotním stavu králíka v době diagnózy, je vhodné nejprve stabilizovat pacienta infuzní terapií, pokud králík nepřijímá potravu, je třeba ho asistovaně krmit a zvážit nasazení antibiotik. 

VIDEO: Odstranění močových kamenů u ramlice (samice králíka) Dupalky

Močový písek

Jestliže králík nemá močové kameny, ale má nahromaděný hustý kal či písek v močovém měchýři způsobující onemocnění a obtíže, obvykle stačí konzervativní a symptomatická léčba. Chirurgický zákrok nebývá nutný. Opět však doporučujeme provést nejen rentgenové a sonografické vyšetření, ale také a rozbor moči a krve. To pomůže odhalit závažnost infekce a stádium nemoci, a to, zda ostatní orgány (např. ledviny) nejsou také postiženy. Králíci s kalem či bahnem v močovém měchýři obvykle vyžadují několik dní hospitalizace s infuzní terapií a léky. 

V případech "blátivé (sludgy) moči" může být nutné vyvolat močení a nestresovat králíka. Stres může mít za následek snížení průtoku krve ledvinami a způsobit oligurii (vylučování nedostatečného množství moči). Doporučujeme také zvýšit dobrovolný příjem vody. Efektivní může být zvýšit zkrmování velkého množství zeleniny obsahující vodu, listové zeleniny, zeleného krmení a slazení vody sacharózou nebo ovocnou šťávou. Některé rostliny, jako jsou pampelišky, jitrocel, listy maliny a řebříčku, jsou považovány za močopudné. 

Jestliže je onemocnění močových cest rozpoznáno včas a je zahájena léčba, předejde se trvalému zdravotnímu poškození zvířete. 

Prevence

Prevence vzniku močových kamenů u králíků není důkladně objasněná, nicméně zkrmováním vojtěšky a rostlin s vysokým obsahem vápníku (například špenát, brokolice, petržel, kapusta) se riziko onemocnění močového měchýře zvyšuje. Králíci by měli mít zajištěn dostatek tekutin a výběhu, aby se podporovalo zdravé vylučování. Hlavní složku krmení (60 % - 80 %) by mělo tvořit kvalitní luční seno, u rizikových pacientů s přídavkem bojínku lučního. 12 % pak zelenina, jako například mrkev, jablka, okurka, saláty. Pouze 6 % krmné dávky by měly tvořit kompletní krmné směsi, jako jsou granule. Pamlsky dávejte králíkům pouze 2x týdně v objemu do 2 % běžné krmné dávky. 

30.12.2022

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše