Pět jednoduchých tipů pro zdravé a spokojené psy

Jako chovatel jistě chce svému mazlíčkovi zajistit dlouhý a spokojený život. I když každé zvíře je jiné, následujících pět rad využijete i u vašeho psa, a výrazně tak zvýšíte jeho šanci na dlouhověkost. Některé tipy můžete vyzkoušet i na sobě.

 

Pětadvacetiletý jezevčík nikdy nepil a nekouřil.

Ve Velké Británii nedávno zemřel jezevčík ve věku 25 let. Majitel k jeho dlouhověkosti prohlásil, že Benny nikdy nepil a nekouřil. Asi na tom něco bude.

 

Základní výcvik

Základní výcvik psa zvyšuje vaší důvěru v něj a zároveň mu umožňuje socializaci s ostatními zvířaty. Naučte proto svého psa základní povely jako sedni, k noze, zůstaň a aport. Psi jsou velmi vnímaví, takže si tyto dovednosti většinou brzy osvojí. Kočky mají tendenci být nezávislejšími než psi, ale s trpělivostí a vytrvalostí je můžete naučit, aby nepoškrábaly nábytek nebo neskákaly na pracovní desky kuchyňské linky. Při tréninku nezapomeňte používat pozitivní motivaci v podobě pochválení a pamlsku.

Pravidelně choďte na zdravotní prohlídky k veterináři

Zvířata nám neřeknou, když je něco bolí. Stejně jako lidé mohou i domácí zvířata trpět bolestmi zubů, kloubů, svalů nebo mít trávicí problémy. Domácí mazlíčci vyžadují pravidelnou zdravotní prohlídku u veterináře, minimálně jednou ročně kvůli přeočkování. U starších zvířat se však doporučuje zkrátit interval prohlídek na šest měsíců. Veterinární lékař provede zvířeti důkladné vyšetření, včetně testů krve, moči, případně rentgenového vyšetření. Tím může odhalit různé abnormality, kterých jste si sami nevšimli.

Zvíře pravidelně ošetřujte proti parazitům

Paraziti mohou být velmi škodliví pro zdraví vašeho domácího zvířecího mazlíčka. Například, blechy jsou nejen problém pro jejich kůži. Při požití blechy zvířetem se do jeho těla může dostat tasemnice, která v něm způsobí vážná onemocnění. Pravidelně proto zvířeti aplikujte antiparazitní prostředky, zejména pokud se zvíře pohybuje venku.

Zajistěte dostatečný pohyb

Domácí zvířecí mazlíček může začít být obézní díky zvýšenému příjmu potravy nebo při krmení lidskou stravou. Je třeba proto vyvážit příjem potravy pravidelným pohybem. Psi by měli mít alespoň jednu dlouhou procházku každý den. Kočku můžete k pohybu vyprovokovat hračkou. Pravidelný pohyb nejen přispěje k udržení hmotnosti zvířete, ale zároveň mu přispěje i k psychické pohodě.  

V autě používejte přepravky nebo bezpečnostní pásy pro psy

Nervózní, nepřipoutané domácí zvíře může v autě rozptylovat řidiče a utrpět vážná zranění při autonehodě. Proto se doporučuje převážet zvířata v cestovních přepravkách. Větší psy můžete připoutat bezpečnostními pásy pro zvířata. Vždy by však měli sedět na zadním sedadle.

 

Pokud budete udržovat své domácí zvířecí mazlíčky v dobré fyzické i psychické kondici, odvděčí se vám svou věrnou společností a vždy dobrou náladou po dlouhou dobu jejich života.

 

05.01.2017

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů