Příprava na nové kotě

Nový přírůstek do rodiny je vždy radostná událost. Na co myslet a co si připravit, než si přinesete nového kočičího mazlíčka?

Příprava domácnosti před přinesením nové kočky

Ještě před tím, než si přinesete nové koťátko domů, připravte mu místo na spaní a toaletu. Ve zverimexu koupíte potřebné vybavení, jako je nádoba na toaletu, toaletní písek, hračky a misku na vodu a krmení. Chemikálie a domácí rostliny, které mohou být pro kočky toxické, umístěte mimo jejich dosah. Také zabezpečte, aby kočka přes otevřené okno nemohla vyskočit ven a zranit se. Doporučujeme proto okna zabezpečit například sítí. Pořiďte jí škrabadlo, na obrušování drápků. Tím se vyhněte nepříjemnému poškozování nábytku.

Čas na novou kočku

Udělejte si dostatek času, abyste se nové kočce mohli věnovat. Kočka si pak rychleji navykne na mazlení a česání. To je důležité zejména u dlouhosrstých plemen koček. Zároveň ji naučte, jak si má hrát s lidmi. Vyzkoušejte různé způsoby her s různými hračkami. Koťata vyžadují hodně pozornosti k socializaci s lidmi. Proto je seznamte s co nejširší paletou nových věcí, a umožněte jim získat nové zkušenosti. Dohled nad hravým kotětem v domácnosti je nutností.

Druhá kočka v domě

Pokud již máte jednu kočku a uvažujete nad dalším přírůstkem, shoda charakteru obou koček pomůže v přechodném období adaptace. Klidná kočka by například měla být s kočkou podobného temperamentu. Když přinesete novou kočku či kotě, její uvedení v domácnosti by mělo probíhat pozvolně. Je třeba dodržet určité období izolace, do doby než se kočky nenaučí akceptovat jedna druhou. 

Toaleta pro kočku

Vhodné místo pro toaletu je nutností chováte-li více koček v jedné domácnosti. To znamená nejméně toaletní nádoba na každé zvíře. Misky s jídlem a vodou, škrabadla a místa na odpočinek by měly být také umístěny v prostoru celé domácnosti.

Preventivní prohlídky

Pokud chcete, aby se vaše kočka dožila co nejdéle ve zdraví, doporučujeme pravidelné zdravotní prohlídky. Zeptejte se svého veterinárního lékaře na vakcinační plán a další preventivní prohlídky doporučitelné podle životního stylu vaší kočky.

Několik užitečných doporučení, než se rozhodnete pro nový přírůstek

  • Ministerstvo zemědělství stanovilo podle § 29 odst. 1 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění zákona č. 162/1993 Sb., zákona č. 77/2004 Sb., zákona č. 312/2008 Sb., zákona č. 291/2009 Sb. a zákona č. 359/2012 Sb., k provedení § 7a odst. 2 zákona Vyhlášku č. 21 ze dne 23. ledna 2013. V odstavci e) Podmínek chovu koček je uvedeno, že minimální věk odběru kotěte od matky je minimálně 84 dnů. To znamená 12 týdnů věku kotěte.
  • Pokud je to možné, poznejte rodiče vašeho kotěte. Může to být vodítkem, jaké bude vaše kotě v dospělosti.
  • Pokud již máte jedno nebo více domácích zvířecích mazlíčků a uvažujete nad dalším, uvědomte si, že vaše zvíře/zvířata nemusí sdílet z nového přírůstku stejné nadšení jako vy.
  • Provázky, šňůry a motouzy nejsou vhodné hračky pro kočky. Pokud kočka pozře kousek provázku, mohou u ní vzniknout život ohrožující zažívací potíže. Ve zverimexu se poraďte o výběru vhodné hračky.

Co byste měli vědět při výběru kočky

  • Jaké máte možnosti volby? Můžete si vybrat čistokrevnou kočku nebo křížence. Čistokrevná plemena byla cíleně šlechtěna na podpoření určitých fyzických nebo osobnostních vlastností, které se jejich majitelům líbí. Kříženci mají naopak různé charakteristiky, a jsou tak vždy originálem.
  • Jaké jsou speciální potřeby koček? Krmení, pohyb, hra a toaleta jsou denní potřeby, které musí být zabezpečeny, pokud chcete mít zdravou a spokojenou kočku. Některá čistokrevná plemena a kříženci mají dlouhou srst a/nebo hustou srst, která vyžaduje pravidelné vyčesávání jako ochranu před zplstnatěním srsti a kožními problémy. Pokud nejste ochotni kočku denně kartáčovat, vyberte si raději krátkosrstou kočku, která bude schopna o svůj kožich sama pečovat. Toaletní nádobu je potřeba vždy udržovat v čistotě. Díky tomu jej kočka bude opakovaně používat. Pokud máte více koček, měli byste mít více toaletních nádob na různých místech.
  • Kdo se bude starat o vaší kočku? Jako majitel kočky, budete nést odpovědnost za krmení, ochranu, příbytek, pohyb a fyzické a duševní zdraví po celý zbytek jejího života. Když máte děti, dovolte jim zapojit se do péče o kočku. Malé děti potřebují pomoc dospělých, kteří budou ochotni a schopni vést dohled nad denní péčí o kočku.
  • Hodí se kočka k vašemu životnímu stylu? Kočky jsou schopny přizpůsobit se mnohým životním situacím, pokud mají řádné bydlení, krmení, dostatek pohybu a dostatečnou péče o srst.

Jako pomoc při rozhodování, jestli je kočka správnou volbou pro vás, si zkuste zodpovědět následující otázky:

  • Jak dlouhý je váš pracovní den? Máte pravidelně nějaké další povinnosti po práci, které by vám nedovolovaly pečovat o kotě či kočku?
  • Cestujete? Kdo se bude starat o vašeho kočičího miláčka v čase vaší nepřítomnosti?
  • Pokud chováte více zvířat, bude další přírůstek vyžadovat nějaké větší omezení počtu nebo druhu chovaných zvířat ve vaší domácnosti? Může vaše nová kočka zůstat s vaším současným zvířetem osamocena (pes, rybičky, okrasní ptáci)?
  • Má některý z členů vaší domácnosti alergii na chlupy nebo s novým přírůstkem nesouhlasí?

Je lepší si pořídit kotě nebo raději dospělou kočku?

Koťata vyžadují více času, než se naučí používat toaletu. Také potřebují delší dobu na socializaci. Zároveň je musíte častěji krmit a dávat na ně větší pozor. Pokud nemůžete na sebe vzít tyto závazky, zvažte raději zakoupení nebo adopci dospělé kočky, která bude pravděpodobně na toaletu již naučená a většinou se dobře adaptuje i na nový domov.

Můžete si kočku dovolit?

Kupní cena kočky může být poměrně vysoká v závislosti na plemeni a rodokmenu. Navíc její pořízení je jen počáteční výdaj. Kočky potřebují vysoce kvalitní krmení, vlastní bydlení, mentální podporu (hračky, čas na hraní) a pravidelné návštěvy veterinárního lékaře. Další výdaje mohou zahrnovat náklady na akutní ošetření, péči o srst, přepravku, čipování a případnou kastraci.

Kde můžete koupit nebo adoptovat kočku?

Čistokrevná koťata a dospělé kočky můžete zakoupit u uznaného chovatele. Křížence můžete adoptovat v útulcích nebo na umísťovacích výstavách ztracených či zatoulaných koček. Když adoptujete kočku v útulku, zeptejte se, co v útulku vědí o charakteru a povaze kočky a za jakých okolností se zvíře do útulku dostalo. Některá koťata či kočky se do útulku dostanou z důvodů změny životních stylu původního majitele (např. stěhování, narození dítěte), ale jiné se do útulku dostanou kvůli chronickému onemocnění či chování, které předešlý majitel neakceptoval. Některé stavy jsou léčitelné, ale mějte na paměti, že to bude vyžadovat další investice času a financí.

Čeho byste si měli všímat u kočky?

Zdravé kotě nebo dospělá kočka jsou čisté, s bystrým pohledem a lesklou upravenou srstí. Nemělo by se jevit jako hubené nebo příliš silné. Nemělo by také vykazovat příznaky onemocnění, jako např. výtok z nosu, očí nebo průjem.

Když si vybíráte kotě, vyberte si to, které je aktivní, zalíbí se vám a je přítulné k lidem. Někdy se kočky necítí nejlíp v hlučném nebo neznámém prostředí, mějte to na paměti při výběru. Dospělá kočka by vám měla dovolit chytit ji, pomazlit se s ní bez projevu syčení či škrábání. Koťata by měla vrnět a být při zvedání a manipulaci relaxovaná. Nejlepší věk pro pořízení nového kotěte je mezi 12 až 13 týdnem stáří.

Krmení

  • Většina koťat může být odstavena od matky ve 12 týdnu stáří.
  • Koťata by měla dostávat krmení určené speciálně pro ně, ideálně komerčně vyráběné granulované vyvážené krmivo pro koťata.
  • Vždy by měla mít přístup k čerstvě vodě a po odstavení od matky by již neměla dostávat mléko, protože u některých koťat může způsobovat průjmy.

Vakcinace

  • Koťata začínáme očkovat ve věku 8 týdnů a starších, druhá injekce se dává za 3-4 týdny později. Opakované přeočkování se provádí jeden rok po primovakcinaci.
  • Očkujeme proti kočičí virové rhinotracheitídě, k zabránění rozvoje klinických příznaků; proti kalicivirusové infekci, k zabránění rozvoje klinických příznaků a vylučování původců onemocnění; proti infekční panleukopenii, k zabránění mortality a klinických projevů. Koťata a kočky chované v početnějších skupinách, kde se vyskytla již dříve chlamydiová infekce, nebo tam, kde hrozí riziko jejího vzplanutí (nákup, import, výstavy apod.) očkujeme i proti chlamýdióze. Očkování by se mělo opakovat následně každý rok.
  • Většina kočičích hotelů nebude akceptovat kočky, které nejsou očkované proti kočičí rýmě a panleukopenii.
  • Virus kočičí leukémie se přenáší především při pokousání. Virus poškozuje buňky organizmu kočky a vede k problémům zapříčiněným ztrátou obranyschopnosti jedince. Očkujeme jej jen na vyžádání, před primovakcinací se doporučuje vyloučit FeLV/FIP infekci.
  • Doporučuje se nedovolit kočce chodit ven dříve než cca 1 - 2 týdny po prvním přeočkování.

Čipování

  • Čipování kočky je vysoce doporučitelné, zejména pokud chodí ven.
  • Čipování je povinné v případě cestování se zvířetem mimo hranice ČR.
  • Jelikož kočka často pobíhá venku a může se zatoulat, je důležité, aby mohla být lehce identifikovatelná
  • Ztracená čipovaná zvířata jsou v případě nálezu rychle identifikována veterinárním lékařem a vrácena původnímu majiteli bez toho, aby musela jít do útulku pro opuštěná či ztracená zvířata.

Odčervení a odblešení

  • Odčervovací program: Koťata do 12 týdnů stáří: první odčervení ve stáří 3 týdny a další v intervalu 3 týdnů, tj. 3., 6., 9. a 12. týden věku. Koťata od 12 týdne stáří: v dobrých zoohygienických podmínkách postačuje jedno odčervení za 3 měsíce. Matky koťat: současně s koťaty. Dospělé kočky: 4krát ročně. Pokud se však jedná o kočku lovící a žeroucí svou kořist, nebo je kočka v domácnosti s imunitně oslabeným člověkem, těhotnou ženou či malými dětmi doporučujeme odčervovat častěji.
  • Veterinární lékař vám poradí nejvhodnější způsob odblešení všeho kotěte.
  • Blechy způsobují nejen kožní problémy, ale jsou také mezihostitelem tasemnic.

Kastrace 

  • Pokud vážně neuvažuje o koťatech od vaší kočky, je vhodné ji nechat vykastrovat co nejdříve. Více informací o kastraci koček můžete najít zde
  • Kocouři začínají značkovat teritorium zapáchající močí od 4-6 měsíců života. Kastraci doporučujeme provést s ohledem na věk a plemeno kočky po konzultaci s veterinárním lékařem. Nevykastrovaní kocouři se často toulají a dochází mezi nimi k rvačkám.
  • Kočky by mohly být vykastrovány především z důvodu prevence nežádoucího početí.

Závěrem 

I když jsou kočky velmi nezávislá zvířata, dokáží být svému majiteli výborným společníkem po mnoho let. Relativně nízké nároky na péči dělají z kočky vynikajícího rodinného příslušníka. Většina koček se navíc lehce přizpůsobí různým životním podmínkám svých majitelů. Před výběrem nového kotěte nebo dospělé kočky vám doporučujeme poradu s veterinárním lékařem. 

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

31.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše