Ušní problémy zvířecích mazlíčků

Ušní nemoci se tykají všech druhů zvířat. I když příčiny se mohou různit, projevy jsou podobné. 

Jak zjistíte, že Váš domácí zvířecí mazlíček trpí ušním onemocněním?

Příznaky zahrnují:

  • Neustálé třesení hlavou.
  • Sklopená postižená ušnice nebo naklánění hlavy na postiženou stranu.
  • Neustálé drbání.
  • Nepříjemný zápach z ucha.
  • Černý nebo nažloutlý výtok ze zvukovodu.
  • Citlivost na dotyk.
  • Začervenání, otok ušnice nebo zvukovodu.

Co zapříčiňuje onemocnění uší?

Je mnoho příčin, ale nejčastější je atopie. To je alergické onemocnění zvířat, které zapříčiňuje zvýšenou svědivost kůže a jejich derivátů. Nejčastější postiženou oblastí je vnější zvukovod a meziprstí. S atopií se setkáváme především v letních měsících, ale může se vyskytovat i v průběhu celého roku.

Příčinou v létě mohou být například semena trav, která se jednoduše dostanou do zvukovodu. Tam způsobují dráždění a bolestivost.

Další příčinou je ušní svrab (častější u koček než u psů), způsobuje dráždění a následně svědivost.

Novotvary mohou ucpávat ušní kanál.

Léčba ušních nemocí

V závislosti na vyvolávajícím faktoru, jedno nebo obě uši mohou být poškozeny. Váš veterinární lékař vždy vyšetří obě uši. Někdy je příčina zřejmá už při vyšetření otoskopem (přístroj umožňující vyšetření celého ušního kanálu až po bubínek). Bohužel toto vyšetření není vždy možné, především v případech výrazné bolestivosti v důsledku onemocnění.

Při vyšetření zvukovodu si veterinární lékař všímá výtoku, přítomnosti cizích těles a případně celistvosti ušního bubínku.

Při těžkých infekcích se někdy provádí ušní výtěr a jeho laboratorní rozbor s cílem zjistit, která bakterie způsobuje zánět a na která antibiotika je citlivá. Někdy se v uších drží nadměrná vlhkost a teplo, což je ideální prostředí pro rozvoj bakteriální infekce. Proto také zvířata s nadměrně chlupatými či převislými a těžkými ušnicemi trpí častěji, jelikož v nich nedochází k dostačující cirkulaci vzduchu.

Někdy postačí aplikace ušních kapek po dobu pár dní. Kapky obsahuji antibiotika působící přímo v ušním kanálu a tyto působí proti bakteriím. V některých případech, kdy je ušního mazu příliš, může veterinární lékař předepsat antibiotika, jelikož lokální aplikace ušních kapek nemusí být postačující. Celková antibiotika jsou předepisována také v případech narušení celistvosti ušního bubínku, jelikož některé ušní kapky by mohly způsobit poškození struktur vnitřního ucha. Celková antibiotika musí veterinární lékař předepisovat i zvířatům, která netolerují aplikaci ušních kapek. Při některých infekcích je potřeba antibiotika podávat po dobu několika týdnů nebo dokonce měsíců. Když zvíře netoleruje vyšetření, může být nutná jeho celková sedace.

Doporučení

K prevenci ušních problémů je třeba pravidelně kontrolovat stav uší Vašeho domácího zvířecího mazlíčka. Chlupy zarostlé nebo těžké klopené ušnice je třeba pravidelně čistit - alespoň jednou týdně.

  

Upozornění: Tento článek je pouze informativní a nenahrazuje odbornou konzultaci nebo vyšetření zvířete veterinárním lékařem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o zdravotním stavu Vašeho zvířecího mazlíčka, neprodleně kontaktujte svého veterinárního lékaře.

29.05.2015

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů