Nový Coronavirus a společenská zvířata

Přinášíme Vám informační dokument Vědeckého výboru pro zdraví WSAVA (World Small Animal Veterinary Association - Světová veterinární asociace malých zvířat) určený veterinárním lékařům a majitelům domácích zvířat, aktualizovaný k 20. 3. 2020.

 
Původ a název nového koronaviru

Vypuknutí pneumonie u lidí v Číně vyvolalo celosvětové obavy z nového koronaviru (nazývaného SARS-Cov-2), který představuje globální riziko pro veřejné zdraví. Nový koronavirus byl identifikován po oznámení případů pneumonie neznámé příčiny v prosinci 2019, původně diagnostikované v čínském městě Wuhan, hlavním městě provincie Hubei. V Číně již bylo zjištěno tisíce případů a tuto nemoc vyvezli cestovatelé do mnoha dalších zemí. Zpočátku neexistoval žádný jasný důkaz pro přenos z člověka na člověka. V uplynulých týdnech však bylo potvrzeno šíření SARS-Cov-2 z člověka na člověka respirační kapénkovou cestou.

V lednu 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) dočasně pojmenovala tento virus jako nový koronavirus 2019 (2019-nCoV). 11. února však byl definitivně označen jako SARS-Cov-2 a nemoc způsobená tímto virem byla pojmenována „Coronavirus Disease 2019“ (zkráceně „COVID-19“).

Druhy koronavirů

Coronaviry patří do čeledi Coronaviridae. Alfa- a beta-koronaviry obvykle infikují savce, zatímco gama a delta koronaviry obvykle infikují ptáky a ryby. Psí koronavirus, který může způsobit mírný průjem a kočičí koronavirus, který může způsobit kočičí infekční peritonitidu (FIP), jsou oba alfa-koronaviry. Tyto koronaviry nejsou spojeny se současným výskytem nového koronaviru. Dokud se neobjevil SARS-Cov-2, který patří k beta-koronavirům, existovalo pouze šest známých koronavirů schopných infikovat člověka a způsobovat respirační onemocnění, včetně závažného akutního respiračního syndromu koronaviru SARS-CoV (identifikován v roce 2002/2003) a respiračního syndromu na Středním východě - koronavirus MERS-CoV (identifikován v roce 2012).

SARS-Cov-2 je geneticky více příbuzný SARS-CoV než s MERS-CoV, ale oba jsou beta-koronaviry s původem u netopýrů. I když není známo, zda se COVID-19 bude chovat stejně jako SARS a MERS, informace z obou těchto dřívějších koronavirů mohou poskytnout doporučení týkající se COVID-19.

V posledních několika týdnech došlo k rychlému pokroku v identifikaci virové etiologie (příčina viru), izolaci viru a vývoji diagnostických nástrojů. Stále však existuje mnoho důležitých otázek, na které je třeba odpovědět.

Nejaktuálnější informace a rady týkající se infekce člověka lze nalézt na následujících webových stránkách (v angličtině):

Nejaktuálnější informace týkající se zdraví zvířat lze nalézt na této webové stránce (v angličtině):

• Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) www.oie.int/scientific-expertise/specificinformation-and-recommendations/questions-and-answers-on-2019novel-coronavirus/

Často kladené otázky majiteli domácích zvířat

V reakci na výskyt nového koronaviru připravily vědecké a zdravotnické výbory Světové veterinární asociace malých zvířat (WSAVA) následující seznam často kladených otázek.

Může SARS-CoV2 infikovat domácí zvířata?

V současné době existují jen velmi omezené důkazy, že společenská zvířata mohou být infikována SARS-Cov-2, a žádný důkaz, že psi nebo kočky mohou být zdrojem infekce pro jiná zvířata nebo lidi, která by vedla k nemoci COVID-19. Jedná se však o rychle se vyvíjející situaci, a tyto informace budou proto pravidelně aktualizovány.

Měl bych se vyhnout kontaktu s domácími zvířaty nebo jinými zvířaty, pokud mám nemoc COVID-19?

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí doporučuje následující: „Měli byste omezit kontakt s domácími zvířaty a dalšími zvířaty, když máte nemoc COVID-19 - stejně jako zamezíte kontaktu s jinými lidmi. Přestože nebyly zaznamenány zprávy o tom, že domácí zvířata nebo jiná zvířata onemocní COVID-19, doporučuje se, aby se lidé, kteří jsou nemocní s COVID-19, pokusili omezit kontakty se svými domácími zvířaty. Pokud je to možné, nechte jiného člena z vaší domácnosti pečovat o svá zvířata. Pokud jste nemocní s COVID-19, omezte co nejvíce přímý kontakt, včetně mazlení a přitulení se ke zvířeti. Pokud sami, během nemoci, potřebujete pečovat o svého domácího mazlíčka nebo být v jeho blízkosti, ujistěte se, že budete i nadále dodržovat správné hygienické postupy, jako je mytí rukou před a po interakci s domácími zvířaty a noste obličejovou ochranou masku.

Pokud můj mazlíček byl v kontaktu s někým, kdo je nemocný s COVID-19, může se virus rozšířit na další lidi?

I když zatím nevíme s jistotou, existují jen velmi omezené důkazy, že společenská zvířata mohou být infikována SARS-Cov-2. Také nevíme, jestli mohou onemocnět z tohoto nového koronaviru. Navíc v současné době neexistuje důkaz, že by společenská zvířata mohla být pro lidi zdrojem nákazy. Jedná se však o rychle se vyvíjející situaci, a tyto informace budou proto pravidelně aktualizovány.

Co mám dělat, když se u mého mazlíčka objeví nevysvětlitelná nemoc a byl v blízkosti osoby se zdokumentovanou infekcí SARS-Cov-2?

Zatím nevíme, zda se společenská zvířata mohou nakazit SARS-Cov-2 nebo onemocnět COVID-19. Pokud se u vašeho domácího mazlíčka objeví nevysvětlitelná nemoc a byl vystaven osobě s COVID-19, kontaktujte příslušnou Hygienickou stanici nebo ošetřujícího lékaře osoby nemocné COVID-19. Pokud vám doporučí vzít svého domácího mazlíčka na veterinární kliniku, zavolejte veterinární kliniku dříve, než přijdete, abychom věděli, že přinesete nemocného zvířete, které bylo vystaveno osobě s COVID-19. To nám umožní připravit izolovanou místnost na veterinární klinice. Nepřinášejte zvíře na veterinární kliniku, pokud k tomu nedostanete pokyn od Hygienické stanice nebo ošetřujícího lékaře.

Jaké jsou obavy týkající se domácích zvířat, která byla v kontaktu s lidmi infikovanými tímto virem?

Zatímco se zdá, že SARS-Cov-2 se původně rozšířil od zvířat, nyní se šíří z člověka na člověka. Předpokládá se, že k šíření z člověka na člověka dochází hlavně respirační kapénkovou cestou, když infikovaná osoba kašle nebo kýchne. V tuto chvíli není jasné, jak snadno se tento virus šíří mezi lidmi. Důležité je, že existuje jen velmi omezený důkaz, že společenská zvířata včetně domácích zvířat, jako jsou psi a kočky, mohou být infikováni SARS-Cov-2. Přestože neexistují žádné důkazy o tom, že domácí mazlíčci hrají roli v epidemiologii nemoci COVID-19, je třeba zachovávat přísnou hygienu rukou, zejména pokud se jedná o zvíře, které bylo v kontaktu s infikovanou osobou.

Co dělat s domácími mazlíčky v oblastech, kde je virus aktivní?

V současné době existuje jen velmi omezený důkaz, že domácí zvířata mohou být infikována SARS-Cov-2. Přestože nebyly hlášeny zprávy o tom, že domácí zvířata nebo jiná zvířata onemocní COVID-19, majitelé domácích zvířat by se měli vyhýbat kontaktu se cizími zvířaty a vždy si umýt ruce před a po kontaktu se zvířaty. Pokud jsou majitelé zvířat nemocní s COVID-19, měli by se pokusit omezit přímé kontakty se zvířaty v jejich domácnosti. Pokud sami, během nemoci, potřebujete pečovat o svého domácího mazlíčka nebo být v jeho blízkosti, ujistěte se, že budete i nadále dodržovat správné hygienické postupy, jako je mytí rukou před a po interakci s domácími zvířaty a noste obličejovou ochranou masku. Jedná se však o rychle se vyvíjející situaci, a tyto informace budou proto pravidelně aktualizovány.

Měli by veterináři začít očkovat psy proti psím koronavirům kvůli riziku SARSCov-2?

Vakcíny proti psím koronavirům, které jsou k dispozici, jsou určeny k ochraně proti enterosolventní infekci koronaviry a NENÍ nejsou registrovány na ochranu proti infekcím dýchacích cest. Veterináři by NEMĚLI používat takové vakcíny k ochraně zvířat proti SARS-Cov-2. Neexistuje absolutně žádný důkaz, že očkování psů komerčně dostupnými vakcínami poskytne křížovou ochranu proti infekci COVID-19, protože enterální a respirační viry jsou výrazně odlišné varianty koronaviru. V současné době nejsou na žádném trhu k dispozici vakcíny proti respirační koronavirové infekci u psa.

Poznámka: WSAVA si je vědoma, že ne všechna doporučení se budou vždy vztahovat na všechny oblasti nebo všechny regiony, a to v závislosti na epidemiologickém riziku a snižování rizika v oblasti. WSAVA doporučuje veterinárním lékařům a majitelům domácích zvířat, aby, v případě pochybností nebo dotazů, kontaktovali místní hygienické stanice a veterinární úřady a řídili se jejich pokyny.

Autor: WSAVA

Související téma: 

Veterinární klinika Vethope je nádále v plném provozu s několika preventivními opatřeními. 

30.03.2020

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše