Bezpečná anestezie u zvířat

Bojíte se, že bude váš pes či kočka po operačním zákroku v celkové anestezii malátný? Čtěte více o možnostech používání bezpečné anestezie u zvířecích mazlíčků.

Kvůli anestezii klienti často váhají, jestli má jejich zvířecí miláček podstoupit kastraci nebo jinou nutnou chirurgickou operaci, stomatologický zákrok či třeba jen větší diagnostické vyšetření, které vyžaduje sedaci zvířete.

Kvalitu poskytované veterinární péče ve Vethope posouváme neustále dopředu. Proto používáme šetrnou inhalační anestezii Safety+, která poskytuje větší bezpečí při, kastraci jiném operačním výkonu, či při složitém diagnostickém vyšetření Vašeho zvířecího mazlíčka.

Co je Safety+

Safety+ je jedinečný postup inhalační anestezie vyvinutý exkluzivně ve veterinární klinice Vethope. Safety+ je velmi šetrná anestezie pro různé typy rizikových zvířecích pacientů.  

Základem Safety+ je celková monitorovaná inhalační anestezie, která je šetrnější a bezpečnější pro pacienta než jiné typy anestezie. Každý pacient je během zákroku rutině napojen na monitoring základních životních funkcí, na kterém sledujeme EKG, dechovou  a srdeční frekvenci, saturaci organizmu kyslíkem, výdechový CO2, pulz a tělesnou teplotu pacienta v jícnu. Jednotlivé parametry jsou monitorovány v pětiminutových intervalech, u kritických pacientů po každé minutě. V průběhu úkonu pacient dostává přesně dávkovanou infuzi infuzomatem, abychom zajistili cirkulaci tělních tekutin a vyvarovali se poklesu tlaku krve.

Součástí Safety+ je také pre-anestetické krevní vyšetření, ze kterého veterinární lékař zhodnotí zdravotní stav pacienta a případná rizika, která by mohla být spojena s anestezií.

 
Pro koho je Safety+ vhodná

Kastrace a jiné chirurgické operační výkony

Včasným chirurgickým zákrokem můžeme v řadě případů předcházet dalším zdravotním komplikacím zvířete. Např. včasným odstraněním nádoru můžeme předejít vzniku metastáz, preventivní kastrací mladých fen problémům s nádory mléčné žlázy apod.

Odstranění zubního kamene

Pravidelné odstraňování zubního kamene prováděné v inhalační anestezii je především pro starší zvířata naprosto nezbytné. Při jeho absenci nebo nepravidelnosti se bakterie z úst zvířete mohou rozšířit do krevního řečiště a pak mít negativní vliv zejména na srdce, ledviny a játra.

Akutní stomatologické ošetření

Zvíře bez stomatologického ošetření může trpět zbytečnými bolestmi kvůli např. zlomenému zubu, zubnímu kazu nebo resorpční lézi na zubech.

 
Výhody Safety+

Pro většinu chirurgických zákroků a náročnějších diagnostických postupů je celková inhalační anestezie nezbytná pro bezpečnost a pohodlí zvířete. Jedinou výjimkou je kastrace kocoura, kde si vzhledem k jednoduchosti operačního výkonu vystačíme s injekční anestezií. U náročnějších výkonů však injekční anestezie nemusí být vždy bezpečná.

 
Otázky spojené s celkovou anestezií u zvířat
Jak často se setkáváte s komplikacemi v průběhu anestezie?

I když některé, především starší anesteziologické protokoly mohou obsahovat jistý prvek rizika, jsou komplikace z důvodu anestezie poměrně výjimečné. Studie ukázaly, že riziko úmrtí kvůli anestezii je u zdravých domácích zvířat asi jen 1 ke 2000. U zvířat, která trpí nějakým onemocněním, se toto riziko zvyšuje na hodnotu 1 k 500. Je to tedy jen 0,05 až 0,2 % pacientů. Jednotlivá veterinární pracoviště se však mohou lišit anesteziologickými protokoly. Je proto důležité, aby klient vždy před operací nebo plánovaným zákrokem v anestezii obdržel informaci, jaký anesteziologický protokol veterinární lékař použije. Moderní veterinární pracoviště používají inhalační anestezii a pacienta mají během zákroku připojeného na přístroje, které monitorují jeho životní funkce. Tím je zajištěna jeho vyšší bezpečnost během operace.

Někteří lidé cítí bolest i pod narkózou. Jak je to u zvířat?

Zařazení analgetik před, během a po operaci nebo jiném výkonu je velmi důležité pro minimalizaci bolestivosti. Důležité je, aby veterinární lékař vysvětlil majiteli, jaký anesteziologický protokol zvolí s ohledem na zdravotní stav pacienta. Bezbolestný výkon a bezpečná anestezie musí být absolutní prioritou ošetřujícího lékaře.

Převažují výhody chirurgické operace nebo požadovaného vyšetření v celkové sedaci nad riziky anestezie?

To závisí na individuálním posouzení každého pacienta veterinárním lékařem. Před rozhodnutím o operačním zákroku v anestezii je nezbytné provést alespoň základní krevní vyšetření, ze kterého veterinární lékař zhodnotí zdravotní stav pacienta a případná rizika. Například pravidelné dentální ošetření zubů prováděné v inhalační anestezii je především pro starší zvířata naprosto nezbytné. Při jeho absenci nebo nepravidelnosti se bakterie z úst zvířete mohou rozšířit do krevního řečiště a pak mít negativní vliv zejména na srdce a ledviny. Také zvíře bez stomatologického ošetření může trpět zbytečnými bolestmi kvůli např. zlomenému zubu nebo resorpční lézi na zubech. V řadě případů tak můžeme předcházet dalším zdravotním komplikacím zvířete. Např. včasným odstraněním nádoru můžeme předejít vzniku metastáz, preventivní kastrací fen problémům s nádory mléčné žlázy apod. Jsou však i případy, kdy operační zákrok v inhalační anestezii není vhodný (např. terminální stádia nemoci nebo špatný stav některých orgánů – především ledvin, jater a srdce).

Jak je anestezie podávána?

U nás ve Vethope operační zákroky nebo náročnější vyšetření provádíme v celkové monitorované inhalační anestezii, která je šetrnější a bezpečnější pro pacienta než anestezie injekční. Každý pacient je zároveň rutině napojen na EKG pro přímý monitoring základních životních funkcí. Dále monitorujeme saturaci organizmu kyslíkem, výdechový CO2, pulz a v indikovaných případech i tělesnou teplotu. Cílem je, abychom pacienta měli pod kontrolou během celého operačního zákroku. V průběhu úkonu pacient dostává přesně dávkovanou infuzi infuzomatem, abychom zajistili cirkulaci tělních tekutin a vyvarovali se poklesu tlaku krve.

Mohl by zvířecí mazlíček aspirovat zažitou potravu v průběhu anestezie?

Každý majitel od nás dostává přesné instrukce ohledně domácí přípravy pacienta před operačním nebo diagnostickým výkonem v anestezii. Podle doporučení veterinárního lékaře již pacient od půlnoci před operací nebo vyšetřením nesmí dostávat žádné krmení, dokonce ani pamlsek. Tím se předejde případným aspiračním problémům při zahájení anestezie. V průběhu zákroku máme pacienta vždy zaintubovaného.

Kdo sleduje zvíře v průběhu operace?

Během úvodu do anestezie i v průběhu samotné operace nebo vyšetření v anestezii je pacient monitorován nejen přístroji, ale dohlíží na něj i proškolený veterinární personál, který během výkonu v pravidelných intervalech zapisuje do protokolu průběh anestezie, vč. všech použitých medikamentů.

Nemůže být zvíře příliš staré na anestezii?

Věk není nemoc. Proto by sám o sobě neměl být omezením pro operační nebo diagnostický zákrok. Vždy je však potřeba pečlivě vyhodnotit prospěch a rizika zákroku. Před uvedením zvířete do anestézie se však doporučuje provést pre-anestetické vyšetření krve. Provádí se kvůli získání informace o funkci jednotlivých orgánů u zvířete. Díky tomu může veterinární lékař zvážit rizika anestezie a vybere její vhodnou formu. Vyšetření je zvlášť doporučováno u starších zvířat ve věku nad 6 let, u kterých je větší riziko orgánových poruch, a dále u pacientů menších než 5kg. Během anestezie je pacient zaintubovaný pomocí endotracheální kanyly a má zavedenu intravenózní kanylu, přes kterou jsou mu podávány nitrožilní tekutiny pomáhající udržovat krevní tlak během anestezie a, v případě potřeby, další léčiva zajišťující bezpečnost zákroku.

Nemůže zvířecí mazlíček dostat jen injekční anestetikum?

Pro většinu chirurgických zákroků a náročnějších diagnostických postupů je celková inhalační a intravenózně doplňovaná anestezie nezbytná pro bezpečnost a pohodlí zvířete. Jedinou výjimkou je kastrace kocoura, kde si vzhledem k jednoduchosti operačního výkonu vystačíme s injekční anestezií. U náročnějších výkonů, kdy je potřeba úplně uvolnit pacienta, nemusí být injekční anestezie zcela přesná a bezpečná.

 
Proč a kdy kastrovat kočku?

Mnoho majitelů koček se na nás obrací s dotazem, kdy je vhodné nechat své zvíře vykastrovat. Doporučení veterinárních lékařů ohledně optimálního věku pro kastraci koček je často velmi variabilní a závislé na dosavadní zavedené praxi. Více si můžete přečíst zde.

Kastrace feny

Preventivní kastrace feny má význam v předcházení mnohých problémů, ke kterým může dojít u nekastrovaných fen. A to včetně rakoviny pohlavních orgánů, problémů s agresivitou a dalších. Více si můžete přečíst zde.

Kastrace psů

Má význam v prevenci mnohých problémů, ke kterým může dojít u nekastrovaných psů včetně rakoviny pohlavních orgánů, problémů s agresivitou a dalších. Kastrace psů je rutinní operace a obecně je považována za bezpečný zákrok. Více si můžete přečíst zde.

 

Kastraci feny nebo ošetření zubů kočky v celkové monitorované inhalační anestezii Safety+ můžete vidět v těchto dvou videích:

03.01.2022

Zpět na přehled novinek

Objednávkový formulář

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů

Líbí se Vám tento článek?

(1 ‐ nejsem spokojen, 5 ‐ jsem spokojen)

Elektronický magazín

Magazine

Přihlaste se k odběru elektronického magazínu PAC-A-PUSU a získávejte praktické informace a zajímavosti ze světa zvířecích mazlíčků.

Uděluji souhlas se zpracováním svých osobních údajů v rozsahu a za účelem blíže vymezeným v souhlasu.
Osobní údaje budou zpracovány po dobu trvání stejného předmětu podnikání správce.
Udělený souhlas mohu kdykoliv vzít zpět.
Osobní údaje mohou být předány vybraným třetím osobám uvedeným v souhlasu.
Informovaný souhlas se zpracováním osobních údajů
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše